Blog

VPN Ağ Geçidi vs VPN İstemcisi: Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Çevrimiçi dünyada yaptıkları aktivitelerde daha güvenli ve takip edilemez olmak isteyen herkes VPN çözümlerine başvuruyor. VPN dediğimiz araçlar hem bireysel kullanıcıların hem de organizasyonların hassas verilerini, internette bulunan art niyetli kullanıcılara karşı korumalarını sağlıyor. Bu sebeple, ister modern dünyanın dijital göçebelerinden, ister büyük bir şirketin yöneticisi, ister günlük bir internet kullanıcısı olun; VPN çevrimiçi dünyada sizi koruyacaktır.

Bununla beraber, VPN kullanmak internetten herhangi bir yazılım indirmek kadar basit değil her zaman. Kullanım türüne bağlı olarak, VPN Ağ Geçidi ve VPN İstemcisi dediğimiz iki farklı şeyi kullanmanız gerekebiliyor. Her ne kadar bu ikisinin de amacı kullanıcıya daha güvenli bir internet ortamı oluşturmak olsa da, bu terimler arasında dikkat çekici farklar var.

Bu yazıda, her iki terimi de açıklayacağız ve hangi senaryolarda nasıl farklılıkları olduğundan bahsedeceğiz. Avantajları ve dezavantajlarını tartışıp, hangi durumda neyi kullanabileceğimize bakacağız. Yazının sonuna vardığımızda, ihtiyaçlarınıza göre hangisinin daha iyi olduğunu da anlamış olacaksınız.

VPN Ağ Geçidi Nedir?

VPN ağ geçidi dediğimiz şey, özel bir ağ ile remote kullanıcılar arasında aracı görevi gören bir sunucu veya cihazdır. VPN ağ geçitleri, çalışanların ya da partnerlerin şirket bilgilerine uzaktan erişmesi gereken durumlarda büyük bir popülariteyle kullanılıyor.

Ağ geçidi, burada güvenliği kullanıcının trafiğini kriptolayıp özel ağa göndererek, sağlıyor. Kriptolanan bilgiler daha sonra hedeflenen varış noktasında çözülüyor, bu da ağın ve uzaktaki kullanıcının İnternet üzerinden güvenli bir şekilde iletişim kurduğu anlamına geliyor.

İki temel VPN ağ geçidi türü var: uzaktan erişim (remote access) ve siteden siteye (site-to-site). Adından da anlaşılacağı gibi, uzaktan erişim VPN ağ geçitleri, bireysel kullanıcıların şirket kaynaklarına uzak bir konumdan, örneğin ev ofisleri veya ortak çalışma alanları, erişmesine izin veriyor.

Öte yandan, birden çok ağı birbirine bağlamak için ise siteden siteye VPN ağ geçitleri kullanılıyor. Siteden siteye ağ geçitleri çoğunlukla birbirine uzak ofisleri ve birlikte çalışması gereken veri merkezleri olan büyük şirketler tarafından kullanılıyor.

VPN ağ geçitlerinin en belirgin avantajı ise, özel bir ağa güvenli bir bağlantı kurma yeteneklerinde saklı.  Hassas bilgi dediğimiz bilgi türüyle uğraşan kuruluşlar için internetteki kulak misafirlerine veya veri hırsızlığına karşı koruma büyük bir artı oluyor.  İkincisi, VPN ağ geçitleri, uzaktan çalışan bireyler ve farklı yerlerde şubeleri olan şirketler için güvenli uzak bağlantı imkanı sunuyor.  Son olarak, VPN ağ geçitleri mevcut sistemlerle veya altyapıyla entegre olabiliyor veya belirli kaynaklara erişim sağlayacak şekilde özelleştirilebiliyor.

Bu avantajlarına rağmen, ne yazık ki VPN ağ geçitlerinin kurulumu karmaşık ve bakımı pahalı olabiliyor; özellikle de küçük şirketler için. Çünkü bu bileşenin genel bakımı, alanında uzman bir BT personeli gerektirebiliyor. Son olarak, sunduğu ek güvenlik özellikleri daha düşük bağlantı hızlarına neden olabiliyor.

VPN İstemcisi Nedir?

VPN istemcisi, kullanıcıların bir Sanal Özel Ağa (VPN) bağlanmasını sağlayan bir yazılım türü. Bu VPN İstemcisi dediğimiz yazılım son kullanıcının cihazında kurulup, özel bir ağa bağlanmak için kullanılıyor. Bu yazılım, genellikle uzak bir konumda bulunan VPN sunucusuna güvenli bir bağlantı kurmanıza yardımcı oluyor ve kullanıcının trafiğini özel ve şifreli bir tünelden yönlendiriyor.

VPN istemcileri esasında, IP adreslerini gizleyerek ve internet trafiğini şifreleyerek çevrimiçi kullanıcı gizliliğini koruyor. Buna ek olarak, VPN istemcileri genellikle konum sebebiyle kısıtlamalara maruz kalan kullanıcılar tarafından da kullanılıyor. VPN’ler coğrafi sansürden etkilenmediği için, insanlar bunları kendi bölgelerinde engellenen içeriklere erişmek için kullanıyor. Son olarak, VPN istemcileri e-postalar veya anlık mesajlar gibi çevrimiçi iletişimleri şifrelemek için de kullanılabiliyor.

Bu uygulamalar çevrimiçi servis sağlayıcılardan veya başka kaynaklardan indirilebiliyor ve bunlardan bazıları ücret isteyebiliyor. İnternette ücretsiz seçenekler olsa da, bunların çoğu kısıtlı kullanıma izin veriyor. Bu sebepten, kişisel kullanım için bir VPN istemci yazılımı seçerken hız, güvenlik ve kullanım kolaylığı gibi faktörleri göz önünde bulundurmak önemli hale geliyor. VPN istemcileri bireysel kullanıcılar için inanılmaz kullanışlı olsa da, birden fazla ağı birbirine bağlayamadıkları için daha büyük kuruluşların aradığı şey tam olarak bu değil.

VPN Ağ Geçidi ve VPN İstemcisi: Temel Farklar

İşlevsellik

VPN ağ geçidiile VPN istemcisi arasındaki temel fark, işlevsellikleridir. VPN ağ geçidi, İnternet ile özel ağ arasında köprü görevi gören özel bir cihaz. Bunu kullanıcıların uzak konumlardan kaynaklara bağlanmasına izin veren bir aracı gibi düşünebilirsiniz. Öte yandan, bir VPN istemcisi, kullanıcının cihazına VPN ağ geçidi üzerinden özel ağa erişim sağlayan bir yazılım.

Konum

Bu iki VPN bileşeni arasındaki ikinci fark, konum meselesidir.  VPN ağ geçidi genellikle yönlendirici veya güvenlik duvarı (firewall) gibi özel ağların çevresinde bulunuyor. İzinsiz giriş tespiti gibi ek güvenlik özelliklerine de sahip olabiliyor.  Buna karşın, internet bağlantısı olduğu süre VPN İstemcileri her yerde kurulup kullanılabiliyor. 

Ölçek

VPN Ağ Geçitleri büyük çapta kullanıcıları ve ağları yönlendirmek için tasarlanmış araçlar.  Bu sebeple, farklı lokasyonlarda ofisleri ve çalışanları bulunan büyük kuruluşlar genellikle buna ihtiyaç duyuyor.  Bunun yanında, binlerce kullanıcıya aynı anda yüksek verimlilikle hizmet edebiliyorlar.  VPN İstemcisi ise genellikle bireysel kullanıcılar ya da küçük çalışan grupları tarafından kullanılmak üzere tasarlandığından, büyük şirketler için pek kullanışlı olmayabiliyor. 

Güvenlik

VPN Ağ Geçitleri halihazırda bulunan sistemlerle entegre olabiliyor ve bu sayede ek güvenlik özellikleri sunuyor.  Ağ Geçidi araçları buna örnek olarak kriptolama, doğrulama, https://resources.infosecinstitute.com/topic/what-is-intrusion-detection/saldırı tespit ve engelleme gibi özelliklerle geliyor.  VPN İstemcileri ise kullandıkları VPN Ağ Geçidi’nde bulunan güvenlik özelliklerini kullanıyor, yani kendilerine has böyle özellikler olmuyor. 

VPN Ağ Geçidi vs VPN İstemcisi: Ne Zaman Kullanmalıyız?

Ne zaman Ağ Geçidi ne zaman İstemci bileşenlerini kullanmanız gerektiği aslında kuruluşların ihtiyaçlarına ve senaryolara göre değişiklik gösteriyor. 

Ne Zaman VPN Ağ Geçidi Kullanmalıyız?

VPN Ağ Geçitleri temel olarak büyük kuruluşlara ve onların uzakta bulunan ofislerine hizmet etmek üzere tasarlanmıştır.  Bu araçların birçok ağı birbirine bağlama özellikleri vardır, zaten bu sebeple aynı bilgileri kullanan ofislerin birbirleriyle çalışmasını sağlamak için kullanılıyorlar.  Buna ek olarak, kuruluşlar VPN Ağ Geçitlerini evden çalışan ekip arkadaşları için de kullanıyorlar, onlara güvenli erişim imkanı sunuyorlar. 

Bu araçlar üçüncü taraflara ve iş ortaklarına da erişim vermek için kullanılıyor, çünkü bunu yaparken korumak istediğiniz bilgileri rahatlıkla koruyabiliyorsunuz.  Büyük kuruluşlarla çalışan küçük ortaklar bazen o kuruluşun bilgilerine erişim ihtiyacı duyabiliyor, ancak VPN Ağ Geçidi kullanarak bu erişimi çalışanlara verilen erişimden ayrı tutup, sadece gereken yerlere erişim verilebiliyor. 

Ne Zaman VPN İstemcisi Kullanmalıyız?

VPN İstemcileri kolay kullanımlı ve basit kurulumlu yazılımlar olarak tasarlanmışlardır çünkü bireysel kullanıcılar tarafından kullanılıyorlar.  Birçok farklı türde cihaz tarafından kullanılabiliyor ve her yerde kurulabiliyorlar.  Bunun yanında, genel olarak uzaktan çalışan insanlar tarafından kullanılıyorlar. Bunun temel sebebi VPN İstemcilerinin kullanıcıları şirket hesaplarına özel bir ağdan yönlendirme özelliği, tam da biraz önce açıkladığımız gibi. 

Tabii uzaktan çalışan insanlar kafe ve restoranların güvenlik konusunda sıkıntıları olan bağlantılarını kullandıkları için, bu yazılımlar bağlantıyı güvenli hale getirmek için de kullanılıyor.  VPN Ağ Geçidi kadar gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip olmasalar da, VPN İstemcileri de bağlantıyı şifreleyebiliyor ve bu sayede kullanıcılar bilmedikleri ağları kullanarak çalışabiliyorlar.

Son olarak, bireysel kullanıcılar VPN İstemcilerini kullanarak, uzak ve farklı bir lokasyondan internete bağlanıp bölgelerinde olmayan veya yasaklanan içeriklere erişim sağlayabiliyorlar.  Bu da onların interneti herhangi bir kısıtlama olmadan ve gizli bir şekilde kullanabilmelerini sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu