Haberler

Virgin Atlantic “Uçan Taksi” Hizmeti Vermek İçin Kolları Sıvadı

Virgin Atlantic, Bristol merkezli Vertical Aerospace ile ortaklığın parçası olarak bir uçan taksi hizmeti başlatma üzerine çalışmalar yapıyor.

Virgin Atlantic, elektrikli dikey kalkış ve iniş araçlarının (eVTOL) şehirlerden büyük havaalanlarına uçabileceğini öne sürüyor.

Vertical Aerospace ise bu yıl uçaklarının test uçuşlarını gerçekleştiriyor.

Bir uzman, Virgin Atlantic’in üzerine çalıştığı projenin diğer hava taksi şirketlerinin projelerinden “daha az radikal” olduğunu söyledi, ancak ileride çeşitli zorluklar yaşanabileceğini de sözlerine ekledi.

Birçok şirket, yolcuları şehir merkezlerindeki çatılardan alıp gitmek istedikleri yere götürebilecek otonom “uçan taksiler” fikri üzerine çeşitli çalışmalar yürüttüler.

Ana akım “uçan taksi” fikrinin otonom araçlar üzerine kurulduğu göz önüne alındığında, Virgin Atlantic’in önerisi biraz daha gerçekçi bir yaklaşım içeriyor.

Bir eVTOL uçağının, insanları Cambridge gibi bir şehirden alıp Londra Heathrow gibi büyük bir havaalanına uçurabileceği fikri üzerine gidiliyor.

Vertical Aerospace, VA-X4 uçağının 100 mile kadar dört yolcu ve bir pilot taşıyabileceğini, ayrıca emisyonsuz ve bir helikopterden daha sessiz olacağını söylüyor.

Hatta şirket, uçağın seyir halindeyken “sessizliğe yakın” olacağını iddia ediyor.

American Airlines ve bir uçak kiralama şirketi olan Avalon ile de çeşitli ortaklıklar kurulmuş durumda.

Virgin Atlantic, rakiplerine göre daha gerçekçi

Vertical Aerospace Başkanı Michael Cervenka BBC’ye verdiği demeçte, “Bu pazarda abartılı bir heyecan var” dedi.

“Teknoloji açısından mevcut olanın sınırlarını zorlayan, ancak ötesine geçmeyen bir yaklaşımı benimsedik.”

15m kanat açıklığına sahip olan uçağın, helikopter pistleri veya bölgesel havaalanları gibi belirlenmiş noktalardan uçması gerekecek.

Virgin Atlantic
VA-X4

Diğer tüm uçaklarda olduğu gibi, VA-X4 de sıkı güvenlik ve düzenleyici kontrollere tabi tutulacak.

Cranfield Üniversitesi’nde havacılık ve çevre doçenti olan Dr Guy Gratton, Sloven Pipistrel Velis’in modern bir elektrikli uçağın neler yapabileceğine dair iyi bir gösterge verdiğini söyledi.

“Velis iki kişiyi taşıyabiliyor ve yaklaşık bir saat on beş dakika uçabiliyor. Bu geleneksel bir uçak ve bu nedenle dikey kalkış ve iniş yapan herhangi bir şeye kıyasla oldukça verimli” dedi.

VA-X4 her ne kadar bir helikopterden daha sessiz olacak olsa da, “rotorlar ve kanatlar ileri uçuş anında hala ses çıkarıyor” diye ekledi.

Bay Cervenka, uçağın yukarıda seyir halindeyken, yerde ancak bir buzdolabının çalışması kadar ses duyulacağını ifade ediyor

Şirketin hedeflerine “sihirli yeni bir pilin” icat edilmesini ummak yerine günümüz teknolojisiyle ulaşılabileceğini söyledi.

Ancak yolcuları bir gökdelenden diğerine taşıyan gösterişli hava taksilerinin gerçek olabilmesi için yeni hava trafik kontrol teknolojisi, şehirlerde daha fazla uçağın kamuoyu tarafından kabulü, otomasyonda iyileştirmeler ve on yıl sonra değişebilecek şeyler için düzenleyici değişiklikler gibi birçok detayın çözülmesi gerekmekte.

Perşembe günü, Vertical Aerospace’in 2.2 Milyar dolarlık bir anlaşma ile Broadstone’la birleşmesinin ardından, şirketin New York borsasında işlem görmeye başlamasının planlandığı belirtildi.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

McDonald’s Müşterilerinin ve Çalışanlarının Verileri Çalındı
ABD, Büyük Teknoloji Firmalarının Güçlerini Sınırlamaya Çalışıyor
Fidye Yazılım Saldırısına Uğrayan CD Project Red’in Verileri Sızdırıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.