Haberler

McDonald’s Müşterilerinin ve Çalışanlarının Verileri Çalındı

Gıda devi McDonald’s müşterilerinin verilerinin açığa çıkmasına sebep olan bir veri sızıntısı yaşayan son büyük şirket oldu.

Dünyanın en büyük burger zinciri olan McDonald’s, siber saldırganların Güney Kore ve Tayvan’daki müşterilerle ilgili “az sayıda” dosyaya eriştiğini açıkladı.

Yaşanan sızıntıda, e-posta, teslimat adresleri ve telefon numaraları gibi bilgiler bulunmakta. Ancak neyseki ödeme ayrıntılarının sızmadığı belirtiliyor.

Firmanın bir sözcüsü yaptığı açıklamada, “bu dosyalarda listelenen düzenleyicileri ve müşterileri bilgilendirmek” için adımlar atacaklarını söyledi.

İlk olarak Wall Street Journal tarafından bildirilen ihlalin ayrıntıları, şirketin ağında yetkisiz bir faaliyet tespit edildikten sonra yapılan bir araştırma sırasında ortaya çıktı.

Şirket, yaşanan bu olayın, siber güvenliğe yaptığı “önemli yatırımın” hızlı bir şekilde kendini gösterdiği anlamına geldiğini söyledi.

Buna ek olarak açıklamada şu ifadeler de yer aldı: “Bu araçlar, ağımızdaki son yetkisiz etkinlikleri hızlı bir şekilde belirlememize ve içermemize olanak sağladı. Kapsamlı bir soruşturma yürütüldü ve bu soruşturmayı desteklemek için deneyimli üçüncü taraflarla birlikte çalıştık.”

Şirketin restoranlarındaki operasyonlar saldırıdan etkilenmedi.

Ancak fast food firması hangi ülkelerde olduğunu söylemese de, çalışanların kişisel verilerine de erişildiğini söyledi.

“Önümüzdeki günlerde, çalışanların kişisel verilerini içeren dosyaların ele alınması için adımlar atılacak.”

“İleriye dönük olarak, McDonald’s, mevcut güvenlik önlemlerimizi daha da geliştirmenin yollarını belirlemek için soruşturmadan elde edilen bulguların yanı sıra güvenlik kaynaklarından gelen bilgilerden yararlanacak.”

McDonald’s bu sızıntı ile, son haftalarda siber saldırganlar tarafından hedef alınan son büyük firma oldu. Oyun yayıncısı Electronic Arts (EA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, bilgisayar korsanlarının FIFA 21 gibi oyunların kaynak kodu da dahil olmak üzere değerli bilgileri çaldığını söyledi.

Colonial Pipeline’ın CEO’su bu hafta senatörlere Mayıs ayında bilgisayar korsanlarına 4,4 milyon dolar değerinde Bitcoin ile fidye ödeme kararının kariyerinin “en zor kararı” olduğunu söyledi. Fidye olarak ödenen bu paranın çoğu o zamandan bu yana ABD Adalet Bakanlığı tarafından geri alındı.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Fidye Yazılım Saldırısına Uğrayan CD Project Red’in Verileri Sızdırıldı
Netflix.shop Açıldı! Netflix.shop Nedir?
Facebook, AR Kontrolcüsü Olarak Kullanılacak Akıllı Saat Geliştiriyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.