Haberler

ABD, Büyük Teknoloji Firmalarının Güçlerini Sınırlamaya Çalışıyor

ABD’li milletvekilleri, Büyük Teknoloji şirketlerinin sahip olduğu gücü sınırlamayı amaçlayan beş yasa tasarısı sundular.

ABD yetkililerinin hazırladıkları yasa tasarısı, Amazon, Apple, Google ve Facebook’un yetkilerine ilişkin 16 ay süren bir soruşturmanın ardından hazırlandı.

Veriler, birleşmeler ve bu şirketlerin nihayetinde bazı varlıkları satmak zorunda kalmalarına neden olabilecek rekabetçi davranışları gibi konular alınıyor.

Ancak büyük teknoloji firmalarını hedefleyen tasarılar lehine oybirliği oluşmuş değil.

ABD Ticaret Odası’ndan Neil Bradley yaptığı açıklamada, “Ticari uygulamalara odaklanmak yerine belirli şirketleri hedefleyen yasa tasarıları sadece kötü bir politikadır… ve anayasaya aykırı olarak değerlendirilebilir.” Dedi.

Tasarılar, Meclis katına gönderilmeden önce Meclis Yargı Komitesine havale edilecek.

Tasarıların yasa olabilmesi için Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçmeleri ve en sonunda da Başkan Joe Biden tarafından imzalanmaları gerekiyor.

Yasa tasarıları

Anti-tekelcilik panelinin Demokrat başkanı David Cicilline, “teknoloji tekellerini sorumlu tutmak için yasalarımızı güçlendirecek ve #AStrongerOnlineEconomy’yi inşa edecek” diye tanımladığı tasarılar hakkında bir takım tweet attı.

Demokratlar ve Cumhuriyetçilerden destek alan tasarılar şöyle:

  • Amerikan Seçimi ve Çevrimiçi İnovasyon Yasası – bu yasa, şirketlerin kendi ürünlerini tanıtmak için pazar yerlerini manipüle etmelerini engeller.
  • 2021 Platform Rekabet ve Fırsat Yasası – bu yasa, şirketlerin rakiplerini satın almasını ve piyasadan silmesini zorlaştırıyor
  • Bitiş Platformu Tekelleri Yasası – bu yasa tasarısı, Büyük Teknoloji tekellerinin kontrol ettikleri pazarlarda ürün satmalarını yasaklıyor
  • 2021 Hizmet Değiştirmeyi Etkinleştirerek Uyumluluğu ve Rekabeti Artırma (ACCESS) – bu yasa tasarısı, bir sosyal medya platformundan ayrılmayı ve verilerinizi bir platformun rakibine taşımayı kolaylaştırıyor
  • 2021 Birleşme Dosyalama Ücreti Modernizasyon Yasası – bu yasa, Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu’na vergi mükelleflerine hiçbir ücret ödemeden tekel gücünü denetlemek için ihtiyaç duydukları kaynakları sağlar

Public Citizen avukatlık grubu başkanı Robert Weisman, “Big Tech’in kontrolsüz büyümesi ve hakimiyeti tüketicilere, işçilere, küçük işletmelere ve inovasyona zarar veren inanılmaz güç suistimallerine yol açtı” dedi.

“Bu kontrolsüz güç artık sona eriyor.”

Rekabete aykırı davranışlar

ABD teknoloji şirketleri, son yıllarda büyüklükleri ve güçlerinden dolayı Washington tarafından sürekli artan bir incelemeyle karşı karşıya kaldı.

Demokrat Temsilci Pramila Jayapal, “Amazon ve Facebook’tan Google ve Apple’a kadar olan bu denetimsiz teknoloji devlerinin başa çıkılamayacak kadar büyüdüğü açık” dedi.

Antitröst Alt Komitesi tarafından yürütülen 16 aylık soruşturmada, şirketleri yüksek ücretler talep etmek, daha küçük müşterileri olumsuz sözleşmelere zorlamak ve rakiplerini piyasadan silmek için “ölümcül satın almalar” yapmakla suçlayan 449 sayfalık bir rapor ortaya çıktı.

Bu suçlamaların çoğu, önerilen tasarıların temelini oluşturuyor.

Bazı şirketlere, rekabet yasasını ihlal ettikleri ve rekabete aykırı davranışta bulundukları iddiasıyla çeşitli davalar da açıldı

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Fidye Yazılım Saldırısına Uğrayan CD Project Red’in Verileri Sızdırıldı
Netflix.shop Açıldı! Netflix.shop Nedir?
Facebook, AR Kontrolcüsü Olarak Kullanılacak Akıllı Saat Geliştiriyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.