Haberler

Chrome 91 Güvensiz Uzantılara Karşı Kullanıcıları Uyaracak

Google, Chrome 91 ile Gelişmiş Güvenli Tarayıcı özelliklerini genişletiyor. Yeni gelen özellikler ile kullanıcılar Chrome Dükkan’dan yeni bir uzantı indirdiklerinde korunacaklar.

Bir uzantı gelişmiş güvenli tarayıcı tarafından güvenilmez olarak işaretlenmişse Chrome kullacıları uyaran bir mesaj gösterecek.

Gelişmiş güvenli tarayıcı özelliği geçen yıl kullanıcı tericihli bir güvenlik önlemi olarak getirilmişti. Özellik kullanıcı daha siteye bile girmeden önce phising ve malware gibi gözden kaçabilecek siteleri tespit etmeye yarıyor.

Google güvenli tarayıcı deneyiminden Badr Salmi’ye göre “Chrome web store geliştirici program politikalarını takip eden her uzantı geliştiricisi, gelişmiş güvenli tarayıcı tarafından güvenilir olarak kabul edilecek”

“Bir süre sonra, bütün geliştiricilerin gerekli hedefleri tutturması sayesinde bu güvenilirlik seviyesine ulaşmasını bekliyoruz. Günümüzde uzantı dükkanındakilerin %75’i bu güvenilirlik seviyesinde ve bu rakamın yeni geliştiriciler ile artmasını bekliyoruz”

Güvenilir geliştiriciler altyapısı, Google’ın web store’u dolandırıcı ve kimlik bilgilerini çalan (phishing)  uzantılardan arındırmayı hedefleyen 1 yıla yayılı bir süreci takip ediyor. Sadece geçen yılın ağustos ayındaki temizlikte milyonlarca kullanıcının 28 zararlı uzantıyı indirdiği tespit edildi.

Chrome kullanıcıları gelişmiş güvenli tarayıcı fonksiyonuna Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik Ayarları > Güvenlik kısmından “Gelişmiş Koruma”yı seçerek  katılabilirler.

Kaynak: zdnet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.