Haberler

Twitter, Biletli Alan ve Süper Takip Özelliklerini Teste Açıyor

Twitter, Süper Takip ve Biletli Alan özelliklerini Amerika’da test amaçlı halka açıyor. Kullanıcılar, Twitter’ın mobil uygulaması aracılığıyla her özellik için ayrı olarak başvurabiliyorlar. Süper Takip özelliği sadece iOS işletim sistemi kullanıcıları ile sınırlandırılırken, Biletli Alan özelliğini iOS ve Android işletim sistemi kullanıcıları deneyimleyecek.

Twitter, her ikisi de bu yılın başlarında açıklanan yeni para kazanma özelliklerini test etmek için “küçük bir kullanıcı grubu” seçecek. Süper Takip, kullanıcılara özel içerik erişimi için ayda 2.99, 4.99, veya 9.99 dolar ücret alacak. Biletli Alan özelliği için, Twitter’ın Clubhouse uygulamasına benzeyen sohbet odalarına katılacak kişilerden erişim için 1 ila 999 dolar arasında bir ücret talep edilebilecek. Ücretli olan sohbet odalarının katılımcı sayısını sınırlandırma seçeneği de bulunuyor. Kullanıcılar, mobil uygulamada ortaya çıkan “para kazanma” seçeneğini işaretleyerek başvuruda bulunmaya uygun olup olmadıklarını görebilirler.

Test Grubu katılımcılarının, uygulama içi satın alımlar için belirlediği ücretler dahilinde  kazançlarının sadece %3 ‘ü Twitter tarafından kesiliyor.  Yani Twitter’ın yeni özellikleri üzerinden kazanılan paranın %97’si içerik üreticisine kalıyor. Bir kullanıcı her iki sistemde de toplam 50.000 dolar kazanırsa, Twitter‘ın  yaptığı kesinti %3’ten  %20’ye çıkıyor.

Twitter’ın Ürün Müdürü Esther Crawford alınan komisyon oranıyla ilgili: “Yeni keşfedilen kişilerin para kazanmalarını istiyoruz, bu yüzden daha büyük bir pay almalarını amaçladık. Aynı zamanda bu özellikler gerçekleştirmek istediğiniz amaçlara ulaşmanızı da sağlayacaktır” dedi.

Twitter’ın en çok almayı planladığı %20 komisyon oranı bazı abonelik platformlarınınkinden daha düşük bir oran. Amazon’un sahip olduğu video hizmeti Twitch, abonelerinden  %50 komisyon alıyor. YouTube ise, üyelik ücretlerinin %30’unu komisyon olarak alıyor.  Ancak Facebook, Apple ve Google’ın uygulama içi satın alma maliyetleri dışında abonelik hizmeti sunarken, 2023’e kadar herhangi bir komisyon almayacağını dile getirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.