Haberler

Türkiye’nin İlk Lityum Üretim Tesisi Açıldı!

Türkiye‘nin %100 yerli Ar-Ge ile rafine bor üretimi esnasında ortaya çıkan sıvı atıklardan lityum üreteceği üretim tesisi açıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez “Bu yöntemle lityum üretimi Eti Maden’e özgü ve dünyada bir ilk.” ifadelerini kaydetti.

Bugün açılışı gerçekleştirilen ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi‘nde üretilecek ürün başta yerli otomobil TOGG, mobil cihazlar ve bilgisayarlar için kullanılacak. Bakan Dönmez, “2020 yılı enerji sektörümüz için milletimize müjdeler verdiğimiz, rekorlarımızı tazelediğimiz, Mavi Vatan’daki egemenlik haklarımızı pekiştirdiğimiz ve enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi adına büyük adımlar attığımız bir yıl oldu. Bugün yerlileştirme adımlarımıza bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yüzde yüz yerli Ar-Ge ile rafine bor üretimi esnasında ortaya çıkan sıvı atıklardan lityumu üreteceğiz. Bu yöntemle lityum üretimi Eti Maden’e özgü ve dünyada bir ilk. Üretim yönteminin patentini almak için başvuruda bulunduk. İnşallah onaylanmasıyla birlikte Türkiye, bu alanda örnek alınan bir ülke olacak.” şeklinde konuştu.

Yerli Lityum Üretim Tesisi
Yerli Lityum Üretim Tesisi

Eskişehir Kırka’da kurulan pilot tesis ilk etapta yıllık 10 tonluk Lityumu üretecek. Bakan Dönmez konu hakkında ” Tesisimiz tam kapasite devreye girdiğinde, yıllık 600 tonluk bir üretimle inşallah Türkiye’nin ihtiyacının yarısını buradan karşılayacağız. Böylece yıllık 20 milyon dolara denk gelen lityum ithalatının da önüne geçmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda tesisin çevreci, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik odaklı olduğunun da altını çizen Dönmez, emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Yeni tesisin ülkemiz için büyük adımlara vesile olmasını umuyoruz.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.