Haberler

Google Chrome Daha Az Ram Tüketecek

Google Chrome geliştiricileri, tarayıcının Ram tüketimini azaltmaya kararlı. Ekip bu sefer Windows 10 üzerinde bulunan bir API’yi kullanacak.

google chrome

Daha önce de Ram tüketimini azaltmak için çalışmalar yapan geliştiriciler Microsoft Segment Heap teknolojisinden faydalanmayı denemiş ancak tarayıcıda kararsızlığa neden olduğu için bu teknolojiden vaz geçmişti.

Şimdi ise ortaya çıkan açıklamaya göre Chrome geliştiricileri yeni bir şey deneyeceğini söyledi. Geliştiricilerin yaptığı açıklamada; Ram tüketimini azaltmak amacıyla, tarayıcı işlemlerini tamamen kapatmak için Windows 10 üzerinde bulunan Terminate Process API’yi kullanmayı planladıkları ifade edildi. Terminate Process işlevi belirtilen işlemi koşulsuz olarak sonlandırmayı amaçlıyor.

Yapılacak güncellemeyle birlikte Chrome sekmelerini kapattığınız halde Ram bellekte tutulması, sorun olmaktan çıkıyor.

Geliştiriciler, Google Chrome tarayıcısını bu sisteme yavaşça geçirmeyi düşünüyor. Yani ilerleyen zamanlarda Chrome tarayıcısının daha az Ram kullandığını görmemiz mümkün olacak.

Geçmişte Ram kullanımıyla ilgili alay konusu olan tarayıcı, gelecek güncellemelerle birlikte alay konusunun öznesi olmaktan çıkacak gibi görünüyor.

Global çapta tüm platformlarda (Masaüstü, Mobil, Tablet) %63.54 kullanım oranına sahip olan Google Chrome, eleştirilere rağmen pazar lideri olmayı sürdüyor. Google Chrome’u ise %19,24 ile Safari, %3,79 ile Mozilla, %3,49 ile Samsung İnternet, %3,01 ile Microsoft Edge ve %2,11 ile Opera tarayıcıları takip ediyor.

Kaynak: mspoweruser

Son Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.