Haberler

TÜİK, Türkiye’de En Çok Kullanılan Uygulamaları Açıkladı!

Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 yılı içerisinde en çok kullanılan uygulamaları yayınladı. İlk üç sırada yine geçen yılın uygulamaları bulunuyor.

2022 yılı içerisinde düzenli araştırmalar yapan TÜİK, bu senenin en fazla kullanılan uygulamalarını açıkladı. Yapılan araştırmalar sonucunda ilk sıralarda yine iletişim uygulamaları bulunuyor.

Ülkemizde her geçen gün internet kullanım oranı artmaya devam ediyor. Herkesin kullanım amacı değişiklik gösterse bile sosyal medya uygulamalarının hayatımıza girmesiyle birlikte kullanım oranları da bir hayli arttı diyebiliriz. Sosyal medya uygulamalarının yanında eğitim, sağlık ve yemek tarafındaki platformlarda fazlasıyla tercih ediliyor.

TÜİK, Oranların Her Sene Yükseldiğini Söylüyor!

TÜİK tarafından yapılan yeni açıklamaya göre bireylerin interneti haftada bir defadan az kullanma oranları %0,7 aralığında bulunurken günde bir defa veya her gün kullanma oranı %10 aralığında gözüküyor. Düzenli olarak günde birkaç defa giriş yapanlar ise %83 oranında kalmakta. Her geçen yıl bu oranın ve hayatımızdaki yerinin artıyor olması bazı endişeleri de yaratıyor.

Yeni yayınlanan rapora göre TÜİK, 2022 yılı içerisinde en çok sipariş verilen kategorileri de açıkladı. Bunların arasında bulunan giyim, ayakkabı, aksesuar, yemek ve içecek kategorileri %60 oranının üzerinde yer alarak herkesin günlük yaşamını etkileyen şeyler olduğu gözüküyor. Dijital içerikler alanında ise en fazla abone olunan platformların dizi, film ve müzik hizmetleri olduğu gözlemlenmekte.

2022 yılında en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarının sırası ise şu şekilde:

  1. WhatsApp %82
  2. YouTube %67,3
  3. Instagram %57,6
  4. Facebook %50,4
  5. Twitter %20,2
  6. Telegram %13,3
  7. Snapchat %8,3
  8. BiP %5,3

Okumaya Devam Edin:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu