Haberler

Instagram’da Yeni Dönem: Yüz Tanıma Sistemi!

Sosyal medya uygulamaları son yıllarda akıllı telefonların yayılmasıyla aktif olarak kullanılmaya başlandı. Kendilerini insanlar için daha da kullanılabilir hale getirmeye çalışan bu uygulamalar güvenilir, kolay ve daha rahat bir ortam yaratmaya çalışıyorlar. Güvenilir ortam için geliştirme yapan kişiler yeni sistemde yüz tanımayı fazlasıyla önemsemeye başladılar.

Özellikle en fazla kullanılan uygulamalardan olan İnstagram, son zamanlarda yaptığı güncellemelerle insanlara kendisini daha fazla sevdirdi. Bu güncellemelerden yenisi olan yüz tanıma sistemi de netlik kazanarak önümüzdeki dönem geleceğini duyurdu. Sistemde yalnızca yüz taraması yapılarak kaç yaşında olduğunuzu tahmin eden bir yapı geliştirildi.

Teknolojinin devamlı olarak gelişmesiyle birlikte insanlar yeni bir şeyler peşinde olmaktadır. Bu uygulamaların güvenliğini sağlamak isteyen platformlar ise bambaşka yenilikler getirerek sağlıklı bir ortam yaratmaya çalışıyorlar. Özellikle bu konuda çalışma yapan Instagram, 18 yaşından büyük veya küçük olduğunuzu tespit edecek bir servis geliştiriyor. Öncelik olarak özelliğin ABD üzerinde servise çıkarılacağı ve bütün dünyada yayınlanacağı söylendi.

Sosyal medyanın faydaları olduğu kadar zararlarının da olduğu unutulmaması gerekiyor. Yaş grubu olarak 13 yaşından küçüklerin İnstagram uygulamasını kullanmaları engellemek istenirken, 13 ve 18 yaş grubu arasındaki kullanıcıların ise hesapları otomatik gizli hesap yapılarak, reklamverenleri kısıtlıyor. Bütün bunları yaparken ortak çalışma yürüteceği İngiltere merkezli Yoti şirketi, yüz tanıma teknolojisi hakkında geliştirmelerin devam edeceğini belirterek sağlıklı bir sosyal medya uygulaması yaratmak istediğini belirtti.

Daha Güvenli Bir Ortam!

Instagram yüz tanıma sistemini ortaya sunarken belirli yapay zeka uygulamalarını kullanacak. Birlikte çalışma yürüttükleri Yoti şirketi bu konu hakkında %99 oranında bir netlik kazandırabildiğini duyurdu. Bu şekilde sistemin olması insanların güvenli bir ortamda kalmasını sağlayacak. Üstelik yapılan bütün kayıtlarda kullanılması internet ortamında ebeveynlerinde rahat etmesini sağlayacağı düşünülüyor.

Instagram bu konu hakkında şu şekilde bir açıklama yaptı: ‘’Gençlerin ve yetişkinlerin kendi yaş grupları için doğru deneyimi yaşadığından emin olmak için bunu test ediyoruz. Birinin genç (13-17) olup olmadığını öğrendiğimizde, onların hesaplarını otomatik olarak gizlemek, tanımadıkları yetişkinlerden istenmeyen kişileri engellemek ve reklamverenlerin seçeneklerini sınırlamak gibi yaşa uygun deneyimler sağlıyoruz.’’ Bu açıklamalardan yanı sıra yüz tanıma sistemine geçilmesinin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne de uygun olduğu belirtildi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu