Haberler

Tim Cook: Artırılmış Gerçeklik, Apple’ın Geleceği İçin Kritik Önem Taşıyor

Analistler, gelecek yıl bir Apple AR gözlüğünün çıkmasını bekliyorlar. Apple’ın CEO’su da, AR teknolojisine büyük önem veriyor.

Apple’ın gelecekte bir artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü çıkaracağına dair haberler ile birlikte Apple CEO’su Tim Cook, teknolojinin Apple’ın gelecekteki ürünleri için ne kadar önemli olduğu konusunda bazı yeni yorumlarda bulundu.

Elbette Cook, gelecekteki Apple AR ürünleri hakkında herhangi bir ipucu vermedi. Ancak konuşmalarında, meslektaşlarına teknolojinin sağlayabileceği yararlara göz atmaları konusunda öneriler vermekte.

Cook, bir podcast programında sunucu Kara Swisher’a “Pekala, önümüzde olabilecek veya olmayabilecek hiçbir şey hakkında konuşamam. Ancak AR açısından bakacak olursak, AR’nin getirebilecekleri hakkında şu anda harika bir konuşma yapıyoruz.” dedi.

“Tartışmamızı grafiklerle veya başka şeylerle zenginleştirebilseydik daha da iyi olabilirdi. Ve bence dinleyicileriniz de bundan faydalanacaktır.

“Ve bunu farklı alanlarda düşündüğümde, ister sağlık olsun, ister eğitim olsun, ister oyun, ister perakende olsun, bu alanların bazılarında telefon kullanımıyla artırılmış gerçekliğin arttığını görüyorum. AR teknolojisinin sunabilecekleri gelecekte daha da büyük öneme sahip olacak. “

Cook ayrıca, AR’nin Apple’ın geleceği için kritik öneme sahip olduğunu da doğruladı.

Cook daha önce AR ve makine öğreniminin “doğru bilgiyi doğru kişiye doğru zamanda ulaştırmanın anahtarı olacağına” inandığını söylemişti.

Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın “2022 ortalarında” bir karma gerçeklik gözlüğü çıkaracağına ve bunu 2025 yılına dorğu da AR gözlüklerinin takip edeceğini öne sürüyor.

Cook, veri gizliliğinin önemine de dikkat çekti

Tim Cook ayrıca sosyal ağlar ve mahremiyet konularında fikirlerini paylaşarak, bugün dünyanın bir “kriz” içinde olduğunu söyledi.

“Bireyler kendi verilerine sahip olmalıdır. Ve verileri kimin aldığını, hangi verileri aldığını ve ne için kullandığını söyleme yeteneğine sahip olmalıdır. Ve açıkçası, bugünün dünyası böyle değil.”

iOS 14’ün birkaç hafta içinde piyasaya sürülmesiyle Apple, Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) ve gizlilik etiketlerini kullanıma sunmakta.

iOS 14 gizlilik özelliği, uygulamaların diğer şirketlerin uygulamalarında veya web sitelerinde reklam amaçlı olarak verilerini izlemeden önce kullanıcıların iznini almasını gerektirecek.

Cook, ayrıca “Uygulama İzleme Şeffaflığı ve ulaşmaya çalıştığı şey, sizi 7/24 internet üzerinden, diğer şirketlerin uygulamaları arasında izlemekten yararlanan ve bu nedenle ne düşündüğünüzün, ne yaptığınız ve sizi izlediğinizin tam bir profilini bir araya getiren şirketlerdir,” dedi.

Kaynak: zdnet.com

Diğer Haberler

Google, Servisler İçin Kota Uygulamasını 2022′ ye Erteledi
Facebook Sızıntısında Verilerinizin Çalınıp Çalınmadığını Kontrol Edebilirsiniz
Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Facebook’a İnceleme başlattı
Tesla, 2021’in İlk Çeyreğinde Ürettiğinden Daha Fazla Otomobil Teslim Etti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.