Haberler

Tesla, 2021’in İlk Çeyreğinde Ürettiğinden Daha Fazla Otomobil Teslim Etti

Tesla’nın üretim kapasitesi büyümeye devam ediyor. Şirket’in satış rakamları özellikle Çin’e açılmasından sonra büyük hız kazandı

Şirketin Cuma günü paylaştığı rakamlara göre Tesla, 2021’in ilk çeyreğinde üç aylık dönemde müşterilerine yaklaşık 185.000 otomobil teslim etti. Bu rakam şirketin aynı dönemde ürettiği araç sayısından daha fazla. Bunun yanında Tesla, üretim kapasitesini artırmaya devam ediyor. CEO Elon Musk’un 2020’deki 500.000 otomobil teslim etme hedefini küçük fark ile kaçırmıştı.

Tesla’nın 2021 yılının ilk çeyreğinde teslim ettiği otomobillerden yaklaşık 183.000’i Model 3 ve Model Y araçlarıydı ve bu modellerin 180.000’den fazlası 1. çeyrekte üretildi. Buna ek olarak Model 3 ve Model Y teslimatlarının yanı sıra şirket, önceki çeyreklerde üretilen 2.020 Model S otomobili de müşterilerine ulaştırdı.

Tesla modelleri
Tesla Modelleri

Tesla, Ocak 2021’de Model S ve Model X için yeni güç aktarma mekanizması, daha yüksek menzil seçenekleri ve daha popüler olan Model 3’ten araç içi ekranı ekleyen yeni tasarımlarını duyurmuştu. Şirket, yeni tasarımların “son derece iyi karşılandığını” ve her iki yeni modelde de üretimi artırmanın erken aşamalarında olduğunu belirtti.

Tesla, Elon Musk’ın geçen yıl için belirlediği 500.000 araç satışı hedefini bu sene geçebilir

Şirket, Çin’deki otomobiller için belirli teslimat sayılarını vermedi, ancak Tesla, ülkenin Model Y’nin kabul etmesinden memnun olduğunu belirtti. Çin, Gigafactory’yi 2019’da orada açtığından beri Tesla’nın odak noktası oldu ve şirketin otomobillerine olan talebi karşılamak için ülkeyi kritik olarak gördüğü açık. Bunun yanında Elon Musk’ın şirketi, 2020 4. çeyrek mali rakamlarını paylaştığında, Şangay’daki fabrikasının yılda 1,05 milyon otomobil üretmesine izin verebileceğini duyurdu.

Tesla ve Musk, 2021 için henüz iddialı bir teslimat hedefi açıklamadı, ancak 2020 yılının ilk çeyreğinde teslim ettiği 88.400 otomobille karşılaştırıldığında Tesla, geçen yılın 500.000 araçlık hedefini geçmeye doğru adımlarla ilerliyor gibi görünüyor.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Microsoft Bulut Hizmetlerinde Dünya Çapında Erişim Sorunları Yaşanıyor
VMware, Carbon Black Cloud Workload Appliance İçin Update Uyarısı Yaptı
Deloitte Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri Raporu açıklandı
Xiaomi, Kendi OLED Ekranı Olan Dev Bir Kamera Çıkıntısına Sahip Yeni Amiral Gemisini Duyurdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu