Haberler

BlackBerry, Çin Merkezli Xpeng Akıllı Arabaları İçin İşletim Sistemi Geliştirecek

Bir zamanlar akıllı telefon pazarında öncü olan BlackBerry, şu anda akıllı arabalar da dahil olmak üzere bir çok cihaz için yazılım üretiyor.

BlackBerry, aldığı yeni karar ile Çin’de üretim yapmaya başlayacak ve bu hafta Çin’deki en çok finanse edilen elektrikli araç girişimlerinden biri olan Xpeng’in seviye 3 sürüş etki alanı denetleyicisine ve Tesla’nın yerel rakibine yardımcı olacağını açıkladı. Blackberry’nin QNX adlı işletim sistemi, otomobil üreticilerinin yeni nesil modellerine girmek için Android ve Linux gibi işletim sistemleri ile rekabet ediyor.

BlackBerry ve Xpeng’in ortakları arasında, Aptiv gibi otomotiv sistem entegratörlerinde uzmanlaşmış aracı Desay SV yer alıyor. 1986’da kurulan Desay SV, daha önce Siemens’in de dahil olduğu bir Çin-Alman ortak girişim tecrübesine sahip. Huizhou merkezli şirket bugün, Çin’de ve dünyadaki 1. katman otomotiv markalarına ve orijinal ekipman üreticilerine (OEM’ler) tedarik sağlıyor

Xpeng’in etki alanı denetleyicisinin çekirdeği, Nvidia’nın otomatikleştirilmiş otomobiller için Xavier kokpit çipi, bu nedenle Xpeng’in yeni otomobilindeki iyi miktarda yazılım ve donanım yabancı teknolojilere dayanmaktadır.

Seri üretilen Xpeng modeli dikkat çeken P7 numaralı elektrikli bir spor sedan. Duyuruya göre, “aracın sürüş durumunu hesaplayabilen ve güvenli sürüş kararları almak için çevrenin gerçek zamanlı izlenmesiyle 360 derecelik çok yönlü algı sağlayan” bir işlem birimi bulunuyor.

BlackBerry Teknoloji Çözümleri kıdemli başkan yardımcısı ve eş başkanı John Wall yaptığı açıklamada, “Desay SV Automotive, akıllı kokpitler, akıllı sürüş ve bağlantılı hizmetler konusunda kapsamlı deneyime sahiptir. BlackBerry QNX’in güvenlik uzmanlığıyla zenginleştirilmiş, anlamlı bir dönüşüm geçirmekte olan bir otomobil endüstrisinin çeşitli ihtiyaçlarını bir araya getirebiliriz” dedi.

Bu amaçla, Xpeng Motors’un yenilikçi yeni P7 sistemi içinde akıllı sürüş sistemine güç veren BlackBerry teknolojisine sahip olmak gerçek bir ayrıcalık.

Ortaklık, Alibaba ve Xiaomi destekli Xpeng’in New York’taki ilk halka arzından 1,1 milyar dolara kadar yükselmeyi hedefliyor. Çinli rakipleri Li Auto ve Nio, ABD halka arzlarından benzer miktarlarda gelir elde etti.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.