Haberler

Teknoloji Milyarderlerinin Serveti Pandemi Sürecinde Büyüdü

Amazon’un kurucusu dünyanın en zengin insan ünvanı olarak ipi ğöğüsleyen Jeff Bezos ile Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın da olduğu Amerikalı teknoloji milyarderlerin net varlığı pandemi sürecinde neredeyse yüzde 10 oranında arttı.

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un serveti bu dönemde 24 milyar dolar artarak toplamda 138 milyar dolara ulaştı.

Teknoloji devi Jeff Bezos Amazon kurucusu

Korona virüs salgını sürecinde erken davranan Bezos yaptığı bu hamleyle dünyanın en zengin kişisi konumunu koruyarak, 93,7 milyar dolarlık servetiyle ikinci sırada yer alan Microsoft’un kurucusu Bill Gates ile arasındaki farkı da açmış oldu.

Teknoloji devinin hisse satışı pandemi krizinden hemen önce

Dünya genelinde sosyal platformlarda yazar ve stratejistler, teknoloji devlerinin pandemi öncesi hisse satışlarına dikkat çekmek gerektiği yönünde görüş paylaşıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri, pandemi sürecinde biraz rahat davransa da Bezos, Mart ayı sonlarında 3.4 Milyar dolarlık Amazon hisselerini satarak, borsa ve piyasalar çökmeden dünyanın tüm gücüyle mücadele ettiği ve ciddi ekonomik resesyonlara düştüğü bu dönemde akıllıca bir hareket yaptı. Bu satışın, değerinin zirveye çıkmadan hemen önce yaptığını söyleyebiliriz.

2020 yılı Amazon hisse fiyat grafiği Kaynak:Marketwatch 25.04.2020

Her ne kadar satış işlemi, stratetik gözükse de yapılan yorumlar Amazon için hedef tahtasına koyulduğunu gösteriyor. Öte yandan Amazon’un çalışanları için Covid-19 test laboratuvarı kuracağını da ekleyelim.

Krizi fırsata çevirenlerde var

Pandemi dönemi öncesi kazanç sağlayan sadece Amazon olmadı. ABD merkezli Walmart’ın hisseleri ve evden çalışma zaruriyetinin artmasıyla kullanımı artan video konferans uygulaması Zoom‘un kurucusu Eric Yuan’ın serveti de katlanarak 8 milyar dolara ulaştı. Bunun yanı sıra Zoom’un bu kadar ses getirip hızla büyümesiyle bilgisayra saldırganlarının hedefi olarak güvenlik açıklarının gün yüzüne çıkmasıyla değer artışında olumsuz durumlar gözükebilir.

Kaynak

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu