Haberler

Spotify Hakkında Soruşturma Başlatıldı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, vatandaşlardan CİMER’e gelen şikayetler sonrası harekete geçerek Spotify hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın konusu dini değerleri aşağılama ve devlet büyüklerine hakaret içeriyor.

Spotify
Spotify

İsveç merkezli kurulan ve tüm dünyada popüler bir uygulama olan Spotify’ın başı dertte. Uygulamada yer alan müzik listelerinin isimleri nedeniyle Cumhurbaşlanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e şikayette bulunuldu. Ayrıca bazı kullanıcılar platformun vergi kaçırdığını ve devleti zarara uğrattığını belirten şikayetlerde de bulundular. Şikayetleri incelemeye alan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Spotify hakkında soruşturma başlattı.

Spotify’a soruşturma açıldı

Spotify’da farklı isimlerde genel ahlak kurallarına aykırı, değerlere hakaret içeren birçok içerik bulunuyor. Platform üzerinde kullanıcıların oluşturduğu müzik listeleri Spotify’ın onay sürecinden geçiyor. Yani platform üzerindeki tüm müzik listelerinden ve içeriklerden Spotify sorumlu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmaya konu olan başlıklardan bazıları ise şu şekilde;

“Allah’ın telefon zil sesi”, “Hz. Muhammed’in devesiyle yanlarken dinledikleri”, “Allah’ın Hz. Adem’i cennetten kovarken dinlediği şarkılar”, “Hz. Muhammed görse Kuran’a ekler”, “Recep Tayyip Erdoğan’ın rakı içerken dinlediği şarkılar”, “Hz Ali’nin makas atarken dinlediği şarkılar”, “Hz. Muhammed’in miraca yükselirken dinlediği şarkılar”, “Allah yasaklı meyve anonsu yaptığı sırada Hz. Meryem bu listeyi dinlerken anonsu duymadı”, “Kerbela olayında Hz. Ali’yi gazlayan şarkılar”, “Hz. Ali’nin halifeliği kaybettiğinde dinlediği şarkılar.”

Spotify’a açılan soruşturmanın ne şekilde sonuçlanacağı ve ne tür bir yaptırım uygulanacağı merak konusu.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu