Haberler

Apple ve Google’a kişisel veri soruşturması!

Teknoloji dünyasının 2 büyük markası Apple ve Google’a kişisel verilerin kar amacıyla kullanılması gerekçesi ile soruşturma açılması gündemde. Amerika Birleşik Devletleri’nde konuyla ilgili araştırmalar yapan 4 senatör soruşturmanın açılmasını Federal Ticaret Komisyonu (FTC)’den talep etti.

Daha önce de benzer soruşturmalarla karşı karşıya kalan teknoloji markaları için bir soruşturma da ABD’den geldi. Firmalar tarafından kullanıcılara ait kişisel verilerin yedeklendiği, reklam amacıyla kullanıldığı ve satıldığı iddia edildi. İddialarını Federal Ticaret Komisyonu (FTC)’ye gönderdikleri bir mektupla bildiren senatörler soruşturma açılmasını talep etti.

Kişisel verileri satmakla suçlanıyorlar

Soruşturmada Google ve Apple’ın işletim sistemleri aracılığıyla kullanıcıların bilgi gizliliğini sağlamadığı belirtiliyor. İşletim sistemleri aracılığıyla kullanıcıların bilgileri yedeklendiği ve reklam amaçlı kullanıldığı ve hatta farklı şirketlere sattığı iddia ediliyor. Soruşturma ile ilgili FTC’nin soruşturma açıp açmayacağı henüz belli değil.

İlginizi çekebilir: KVKK Nedir? Kişisel Verilerimizi Nasıl Koruyabiliriz? Cezaları Nelerdir?

Google’dan kişisel veri açıklaması

Soruşturma ilgili duyumların ortaya çıkmasının ardından bir Google yetkilisi kullanıcı verilerinin satılması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını açıkladı. Bu tür durumların yasal mevzuata aykırı olduğunu bildiren yetkili Google bünyesinde bu tür durumların mümkün olmayacağını söyledi.

Apple ve Google’a karşı açılması beklenen soruşturmanın detayları merakla bekleniyor. Sizce Apple ve Google kişisel verileri ticari amaçla kullanıyor olabilir mi? Düşüncelerinizi yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.