Haberler

SpaceX’in Rakibi OneWeb, İflasından Sonra Tekrar Faaliyete Geçti

İnsanlara internet hizmetini uzaydan sağlamak için bir uydu kümesi oluşturmak için çalışan İngiltere merkezli bir şirket olan OneWeb, bu yılın başlarındaki iflasından sonra satın alınmasından bu yana ilk fırlatmasını tamamladı.

Cuma günü, otuz altı uydu OneWeb ‘in Avrupalı havacılık firması Arianespace’den satın aldığı bir Rus Soyuz roketi ile yörüngeye fırlatıldı.

Bu uydular, OneWeb’in Mart ayında iflas ilan etmeden önce uzaya fırlattığı 74 diğer uyduya katılacak. Virüs salgının ilk günlerinde şirket kendisine darboğazdan çıkmalarına yardım edecek yeni yatırımcılar bulmakta bir hayli zorlanmış ve başaramayarak iflasını duyurmuştu. OneWeb’in varlığının en büyük finansal destekçisi, riskli şirketlerden uzak durması için yatırımcılarının artan baskısı altında olan Softbank’tı.

Launch of OneWeb satellites by Soyuz-ST carrier rocket delayed for one day  - News - Russian Aviation - RUAVIATION.COM
OneWeb’in uydularını fırlatmak için kullandığı Soyuz roketi

OneWeb, “Bölüm 11” (Bölüm 11, bir borçlunun iş ilişkilerinin, borçlarının ve varlıklarının yeniden düzenlenmesini içeren bir iflas biçimidir ve bu nedenle “yeniden yapılanma” iflası olarak bilinir) yeniden yapılanma sürecinden geçtiği için 2020’nin çoğunda operasyonları durdurmuştu. İngiliz hükümeti ve Hindistan merkezli Bharti Global, iflas işlemleri sırasında girişime 1 milyar dolar yatırdıktan sonra OneWeb’in ana hissedarları oldu.

Dünya’ya internet sağlayan uydulardan oluşan devasa bir takımyıldız oluşturmak kolay bir iş değil. 1990’larda birkaç şirket böyle bir iş modelini hayata geçirmeye çalıştı ve başarısız oldu. Hepsi ya battı, havluya attı ya da iş planlarını büyük ölçüde değiştirdi. Böyle bir planı gerçekleştirmenin, önceden düşünülenden çok daha pahalı olduğunu kötü bir şekilde öğrenmiş oldular.

Ancak bir grup şirket bu zorlu işi tekrar deniyor. OneWeb’in en büyük rakibi ise, halihazırda yaklaşık 1.000 uyduyu fırlatmış olan, hizmetini ilk beta test kullanıcılarına sunmaya başlayan ve gelecek yıl ticari faaliyetine başlamayı planlayan Elon Musk’ın kurduğu Space firması.

Uydu kümesinin yalnızca 650 uyduya ihtiyaç duyacağını söyleyen şirket, 2021’in sonunda hizmete girmeyi planlıyor. Diğer rakiplerinin aksine, hizmetini doğrudan tüketicilere değil işletmelere sunmaya odaklanacak.

Kaynak: cnn.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

GlassHouse, 20 yıllık SAP yetkinliğini Microsoft Azure kullanıcılarına sunacak
Microsoft 365 Sistem Yöneticileri Güvenlik İhlali Uyarılarını Eposta ile Alacak
Türkiye’nin İlk Lityum Üretim Tesisi Açıldı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.