Haberler

Rusya Facebook, Twitter ve YouTube’u Yasaklamak İstiyor

Rusya teknoloji devleri Facebook, Twitter ve YouTube hesap içeriklerinin gereksiz sansürlenmesi gerekçesi ile bu sosyal mecralara erişimi engelleyebilir. Bu platformlara erişimi engelleyecek yasa tasarısı mecliste görüşülüyor.

Rusya Facebook, Twitter ve YouTube ile Yollarını Ayırabilir
Rusya Facebook, Twitter ve YouTube ile Yollarını Ayırabilir

Financial Express tarafından yayınlanan habere göre Rus Parlamentosu ABD’li sosyal medya devlerine karşı bir yasa tasarısı hazırladı. Bu platformlar Rus halkının paylaştığı içeriklere eklenen “gereksiz sansür” gerekçesiyle suçlu bulunuyor. Tasarlanan yasa kanunlaştığı takdirde Twitter, YouTube ve Facebook ile yollar ayrılacak.

Rusya ile ilişiği bulunan hesapların paylaştığı içeriklerin haksız yere sansürlenmesi ülke parlamentosunun konuya ilişkin tepki göstermesine neden oldu. Yalnızca halkın değil, Rus medyasının da içeriklerinin sansürlenmesi parlamentoda gündeme geldi.

Rus parlamentosu Federal Meclis olarak adlandırılıyor. Federal Meclis; üst meclis (Federasyon Konseyi), alt meclis (Devlet Duması) olarak iki bölümden oluşuyor. Sosyal medya erişim engelini konu alan mevzuatın hukuka dönüşmesi için iki meclisin onayına ve Cumhurbaşkanının rızasına ihtiyaç duyuluyor.

Tespit edilen durum sonrası gelişen yasa tasarısı parlamentonun alt meclisi (Devlet Duması) tarafından çoktan kabul edildi. Ülke parlamentosundan yapılan açıklamada; ilgili makamların, bilgileri dil / milliyet temelinde sınırlandırmaları halinde hiçbir şirkete kayıtsız kalınmayacağı belirtildi.

Kaynak: gizmochina.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu