Haberler

SpaceX, Starlink Projesinin Beta Testlerinde Önemli Bir Adım Daha Attı

Elon Musk, Starlink terminallerinin takılmasının oldukça kolay olduğunu ancak kurulum sırasında oluşabilecek hasarlardan, beta testlerini yapanların sorumlu olduğunu söyledi

SpaceX’in geniş bant uydu interneti projesi Starlink, bu yılın beta testlerini yapacak olan kullanıcılara e-posta gönderdi. Gönderilen mesajda testi yapacak kişilere, evlerini test için hazır hale getirmeleri gerektiği söylendi.

E-postada ayrıca kullanıcılardan, Starlink sitesindeki hesaplarını ziyaret ederek, ev adreslerini doğrulamaları da istendi. Bunların yanında takipçilere özel beta testlerinin ardından genel beta testlerinin de başlayacağının müjdesi de verildi.

Gelişmelerin ardından Reddit kullanıcıları proje ile ilgili Starlink’in sitesinde derin bir araştırmaya koyuldu ve bazı ekstra ayrıntılara ulaştılar. Şimdiye kadar, beta için seçilen kişilerin yarım metre çapında düz disk antenli bir kullanıcı terminali alması bekleniyordu. Ancak Musk terminallerin, “bir çubuğun ucundaki küçük bir ufo” gibi görüneceğini, kurulumunun çok kolay olacağını ve kendini en iyi sinyallere yönlendiren motorlara sahip olacağını açıkladı.

Musk, terminallerin twitter üzerinden sızan görüntüleri üzerine, terminaller ile ilgili daha detaylı açıklamalar yapmıştı.

Sızdırılan Görüntüler

Musk’ın terminaller ile ilgili açıklamalarından en önemlileri şöyle:

“Starlink terminalinde optimum görüş açısı için kendi kendini yönlendiren motorlar var”

“Uzman bir montaj elemanına gerek yok, sadece takın ve gökyüzünü temiz bir şekilde görün. Gökyüzünün geniş bir görünümü olduğu sürece bahçede, çatıda, masada, hemen her yerde olabilir.”

Haziran ortasındaki lansmanından itibaren SpaceX, İnsanları beta test programlarına katılmaya davet etmeye başlamıştı, bu sırada Starlink’in Dünya’nın etrafında dönen yaklaşık 540 uydusu vardı.

Testler, ilk aşamada Amerika ve Kanada’nın çeşitli bölgelerinde yapılacak

Reddit’te yayınlanan beta hakkındaki SSS’ye göre SpaceX, “Kuzey Amerika ve aşağı Kanada’daki kullanıcılarla, Washington Eyalet bölgesindeki kırsal ve / veya uzak topluluklarda yaşayanlarla” beta programını başlatacak.

Katılımcıların ilk etapta Kuzey’de gökyüzünü net bir şekilde gören test ortamlarına ihtiyaçları var. Çünkü ilk aşamada Starlink’in uydu sistemi sadece 44 derece ile 52 derece kuzey enlemleri arasında internet hizmeti sağlayabilmekte. Bu konu ile ilgili SpaceX’in açıklaması: “Net bir görünüm olmadan Starlink çanağı iyi bir bağlantı kuramaz ve bu da size verilen internet hizmetinin son derece kötü olmasına neden olacaktır.”

Beta testleri için kullanıcılara gönderilecek kutuların içinde sadece “çubuğun ucundaki UFO” bulunmuyor, çanağın yanında ayrıca FCC (Federal Communications Commission) tarafından onaylanmış bir router, güç kaynağı ve mantaj ayağı bulunmakta.

Beta test kullanıcılarından bir gizlilik anlaşması imzalamaları istenecek, bu anlaşma ile katılımcılar, deneyimlerini çevrimiçi olarak paylaşmayacaklarının teminatını vermiş olacaklar. SpaceX, kullanıcıları bağlantı hızlarının çok yüksek olacağı, ancak bağlantının “tutarlı” olmayacağı konusunda uyardı. Ayrıca, ara belleğe alınan video izleme gibi durumlar için kullanımının uygun olduğunu, fakat oyun ve iş amaçlı kullanımlar için ilk aşamada kullanıcılarının büyük ihtimalle istedikleri verimi alamayacakları da belirtildi.

Starlink, terminalin kurulumu için bir kurulum elemanı ile anlaşılmaması konusunda da kullanıcıları uyardı. Kurulum esnasında gelişen hasarlar için hiçbir sorumluluk almayacağını da ekledi. Konu ile ilgili “Starlink Kitini kurmaktan siz sorumlusunuz. SpaceX’ten onay almadıkça üçüncü tarafların veya SpaceX ile ilişkili olmayan tarafların Starlink Kitine erişmesine veya kurmasına izin vermeyin” açıklaması yapıldı.

Kaynak

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.