Windows Server

Server 2012 Masaüstü İkonlarının Aktifleştirilmesi

Server 2012 ve Windows 8 işletim sistemi ile birlikte Metro ara yüz ile tanıştık. Burada hedeflenen mobil cihazlarda ve dokunmatik ekranlarda kullanımı etkin kılmaktı. Microsoft Ofis 2013 v.b. ürünlerinin tamamında Metro özelliği aktif hale getirdi. Bu durum bazı kullanıcılar tarafından beğeni toplarken bazı kullanıcıların ise kullanım deneyimleri değiştiği için hoşuna gitmedi.

 

 

Bu durumun nabzını tutan Microsoft çıkacak olan güncellemeler ile başlat menüsü konusunda ilerleyen günlerde adım atacak gibi görünüyor. Makalemizde ise şu anda beta aşasında olan Server 2102 R2 işletim sisteminde masaüstü özelliklerini ve ikonları aktifleştirmeyi ele alacağız. Burada yapacak olduğumuz işlemler Server 2012 işletim sistemi içinde geçerlidir.

 

 

Şu anda hali hazırdaki masaüstümüzde sadece geri dönüşüm kutusu yer almaktadır. Birçok işlem için Metro ara yüz veya klavye kısa yollarını kullanmak zorundayız.

 

 

clip_image002

 

Gerekli özelliği aktif edebilmek için Server Manager konsolunu açarak “Add Roles and Features” linkine tıklayalım.

 

 

clip_image004

 

Gelen sihirbaz ekranını Next ile geçelim.

 

 

clip_image006

 

Bu ekranımızda bir özellik ekleyeceğimiz için “Role-based or feature-based installation” seçimini yaparak “Next” butonu ile bir sonraki ekrana ilerleyelim.

 

 

clip_image008

 

Windows Server 2012 ile birlikte server kümeleri oluşturup farklı serverlere bulunduğumuz server üzerinden rol yükleme kaldırma işlemi yapabiliyoruz. Bu nedenle böyle bir ekran karşımıza geldi. Bizim ortamımızda tek bir server olduğu için bu ekranı yine Next butonu ile geçiyoruz.

 

 

clip_image010

 

Biz Role değil Features ekleyeceğimiz için bu ekranda işlem yapmadan Next ile ilerliyoruz.

 

 

clip_image012

 

Bir sonraki ekranda “Users Interfaces and Infrastructure” özelliği altında yer alan “Desktop Experience” özelliğini seçelim. Bu kısımda daha önce kurulmuş olan “Server Graphical Shell” özelliğini kaldırırsak core olarak kullanıma devam edebiliriz. Genelde fazla performans harcanmaması gereken ve güvenlik açıklarını minimuma indirmek istenen durumlarda kullanılabilecek yararlı bir özellik.

 

 

clip_image014

 

Bu seçimi yaptıktan sonra eklenecek olan özelliklerin bilgisi verilmedir. “Add Features” butonuna tıklayalım.

 

 

clip_image016

 

Bu ekranda yüklenecek olan özelliklerin listesi ve raporu sunulmaktadır. “Restart the destination server automatically if required” seçeneği ile özelliğin yüklenmesinden sonra yeniden başlama işlemi gerekirse bunu otomatik olarak yaptırabiliriz. Biz bu işlemi manuel olarak yapacağımız için bu seçimi yapmadan “Next” ile ilerliyoruz.

 

 

clip_image018

 

Kurulum işlemi şu anda başladı.

 

 

clip_image020

 

İşlemimiz tamamlandı. “Close” ile işlemi tamamlayalım.

 

 

clip_image022

 

Bu işlemden sonra sistemimizi yeniden başlatmamız gerekmektedir.

 

 

clip_image024

 

Serverimizi yeniden başlattığımızda masaüstünde sağ tuşa tıkladığımızda “Personalization” mesününün geldiğini görebilmekteyiz. Burada “Change desktop icons” linkine tıklayarak masaüstünde görünmesini istediğimiz ikonları belirleyebiliriz.

 

 

clip_image026

 

İkonların seçimini yaparak uygula ile masaüstünde görünmesini sağlayabiliriz.

 

 

clip_image028

 

İkonlarımız şu anda masaüstüne geldi.

 

 

clip_image030

 

Basit ama işimize yarayacak bir konuda anlatım yapmaya çalıştım. Umarım yararlı olmuştur.

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hocam Makale için Teşekkürler. Araştırırken Lazım Oldu Geldim. Ama Konunun Güncelliği için Şöyle Bir Not Düşeyim. Server 2019 Kullananlar Yukarıda ki Gibi Yapamayabilir. Çalıştır Komutu Olarak desk.cpl ,5 Girerek İlgili Menüye Ulaşabilirler. Ek Bilgi. Saygılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu