Haberler

Samsung Rusya’ya Ürün Göndermeyi Durdurdu

Samsung bütün ürünlerinin Rusya’ya gönderimini durdurduğunu açıkladı. İsmi verilmeyen bir Samsung temsilcisinin açıklamasına göre “Güncel geopolitik gelişmeler ışığında, Rusya’ya yapılan bütün sevkiyatlar durdurulmuştur.” Açıklama Samsung’un genel PR email adresinden yapılıyor. “Sıradaki adımımıza karar vermek için bu kompleks durumu aktif şekilde gözlemlemeye devam edeceğiz.”

Yapılan açıklama sadece akıllı telefonları içermiyor. Samsung’un sevkiyat engeli çiplerden akıllı telefonlara ve tüketici elektroniklerine kadar uzanıyor. Bu da Rusya’nın dünyanın en büyük elektronik satıcılarından birine erişiminin kesildiği anlamına geliyor.

Samsung aldığı bu kararın yanı sıra insani yardım kuruluşlarına bağışlarda bulunuyor. Firma “Düşüncelerimiz etkilenen herkese gidiyor ve önceliğimiz, çalışanlarımız ve ailelerinin güvenliğini sağlamak.” açıklamasında bulunuyor. “Bölge genelinde insani yardım çabalarını aktif şekilde desteklemeye devam edeceğiz. Buna sığınmacılara yardım da dahil. Bu amaçla 6 milyon dolar bağışlıyoruz. Bu bağışın 1 milyon doları tüketici elektronik ürünleri şeklinde ve tüm bunlara çalışanlarımızın gönüllü bağişları da dahil.”

Samsung ürünlerinin Rusya’da satışlarını durduran en son teknoloji satıcılarından biri. Apple, Fifa yayıncısı EA ve Cyberpunk 2077 geliştiricisi CD Project Red de Rusya’ya satışlarını durduran firmalardan. Microsoft da “bütün yeni Microsoft ürünlerinin ve servislerinin Rusya’da satışını durdurdukları” açıklamasında bulunmuştu.

Teknoloji firmalarının attığı öteki adımlar arasında Google’ın Rusya’daki bütün reklam satışlarını durdurması, Reddit’in Rusya devlet sponsorlu linkleri engellemesi ve Twitter’ın Rusya ve Ukrayna’da reklamları durdurması bulunuyor. Rusya’nın bu adımlara verdiği karşılık ise Twitter’ı sınırlandırmak ve Facebook’u bütünüyle bloke etmek oldu.

Kaynak: theverge.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.