Haberler

Sahte Minecraft Modları 1 Milyon Cihazı Esir Aldı

Tüm dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan Minecraft’ın mobil versiyonu dolandırıcıların hedefi oldu.

Android cihazlarda Minecraft oynayan gençlerin oyuna çeşitli modlar yüklemesiyle bulaşan bir virüs, telefonları neredeyse kullanılmaz hale getiriyor. Oyunu modladığını zanneden oyuncular, sürekli olarak tam ekran reklamlarla karşılaşıyorlar. Hatta bazı kullanıcıların Facebook ve Google Play sayfalarına veya Youtube videolarına yönlendirildiği de söyleniyor.

Temmuz ayında Kaspersky’deki güvenlik uzmanları tarafından keşfedilen bu modlardan bazıları 1 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş. Kendilerini gizlemek isteyen dolandırıcılar tabii ki bu modları farklı bir geliştirici isimleriyle yayımlamışlar. İnceleme puanlarını yükseltmek içinse çeşitli botlar kullanarak uygulamalara 5 yıldız vermişler. Lakin gerçek oyuncuların denemelerinden sonra modların tamamen yalan olduğu ve oyuna hiçbir şey eklemediği ortaya çıkmış. Böylece inceleme notları hızlıca düşmeye başlamış.

Sahte modlar için yazılan şikâyetler

Kaspersky’den Igor Golovin’in söylediklerine göre, bu modlardan bir tanesi öyle sinir bozucu ki, yüklendikten hemen sonra kendini ana ekrandan siliyor. Böylece ikona tıklayıp modu kaldırmanız imkânsız oluyor. Ayarlar bölümünü iyi kullanmasını bilmeyen bir çocuğun bu virüslü uygulamayı silemeyeceği sizin de aklınıza gelmiştir muhtemelen.

Şimdilik Google Play’den kaldırılan bu modlara erişim sağlanamasa da halihazırda modların yüklü bulunduğu telefonlarda reklamlar hâlâ aktif olarak çalışıyor.

Aşağıdaki listede Google’ın Play Store’dan en son sildiği sahte Minecraft modları bulunuyor:

·         Zone Modding Minecraft

·         Textures for Minecraft ACPE

·         Seeded for Minecraft ACPE

·         Mods for Minecraft ACPE

·         Darcy Minecraft Mod

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.