Haberler

Robotlar 90 Milyon Kişiyi İşsiz Bıracak. Peki Siz Hazır Mısınız?

Şu anda sahip olduğunuz işin geleceği hakkında hiç düşündünüz mü? Yetenekleriniz kaç yıl daha iş dünyasında para edecek? Bu konuda çalışma yapan analiz firması McKinsey’den bazı yetkililerin açıklamasına göre, önümüzdeki 10 yıl içerisinde Avrupa’da 90 milyon kişi işsiz kalacak. Bunun temel sebebi ise 51 milyon farklı işin otomasyon sebebiyle insan gücüne artık ihtiyaç duymaması.

Müşteri hizmetleri, satış elemanlığı, yemek ve imalat sanayi bu teknolojik gelişmelerden en çok etkilenecek iş alanlarının başında geliyor. Araştırmacılardan Susan Lund ise işçilerin kendini geliştirmediği taktirde değer kaybedeceklerini ve gelecekte sorun yaşayacaklarını söylüyor. Hatta yapılan tespitlerde, COVID-19 nedeniyle kısa zamanda işini kaybedenler ve otomasyon nedeniyle uzun vadede işini kaybedecek kişilerin aynı olduğu gözüküyor.

Peki geleceğin değerli meslekleri hangi sektörlerde baş gösterecek? Araştırmacılara göre tarım ve sanayi eski gücünü yitirecek, hizmet sektörü yükselecek. Özellikle sağlık sektörü, sosyal hizmetler, eğitim, bilimsel ve teknik çalışmalar gibi alanlar daha da değerlenecek. Tabii Susan Lund bunun aslında iyiye işaret olduğunu belirtiyor. Artık rutin işlerden uzaklaşıp problem çözmek ve insanlar arası ilişkileri düzeltmek için çalışacağız. Duygusal, kavramsal ve sosyal yetenekler ön plana çıkacak. Koçluk, öğretmenlik ve yöneticilik gibi konularda makinelerden çok daha iyiyiz. Şu an lise çağındaki gençlerin de bu alana yönelmesini tavsiye ediyor McKinsey araştırmacıları.

Bunlara ek olarak robotların iş yerlerinde belirmesi, aslında yeni iş olanakları da yaratabiliyor. Örneğin Universal Robots firması şimdiden Cobot adını verdiği yardımcı robotları sektöre sokmuş durumda. Bu cobotlar, otomasyon sistemlerinin kullanımını kolaylaştırmak için insanlara yardım ediyorlar. Eğitim için online kurslar kullanan şirket, hiç kodlama bilmeyen bir işçinin 87dk içinde bir cobotu programlayabileceğini vurguluyor. Bu sayede robotlar işçilerin yerini almıyor, onlara yardım ediyor ve gelişmelerini sağlıyor.

Peki siz gelecekte ne iş yapacağınızı veya kendinizi nasıl geliştireceğinizi düşünüyor musunuz?

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.