Haberler

Raspberry Pi 400 Duyuruldu

Paspberry Pi Vakfı, set halindeki yeni ürünü “Raspberry Pi 400″ü duyurdu. Şirketin bir süre önce duyurduğu klavyeye entegre edilen modüler kartı içeren set, tak çalıştır özelliği ile kullanıcıları daha da avantajlı hale getiriyor. Raspberry Pi 400, uygun fiyatıyla da ön plana çıkacak gibi görünüyor.

Daha çok modüler bilgisayar olarak görmeye alıştığımız Raspberry Pi bu defa farklı bir formda karşımıza çıkarak bizleri şaşırttı. Raspberry Pi 400 adıyla duyurulan eksiksiz kişisel bilgisayar, 78 tuşlu bir klavye olarak geliyor.

Şu sıralar peş peşe yeni ürünler duyuran Raspberry Pi Vakfı, ürün gamına yeni bir üye daha ekledi. Özellikle mühendislik öğrencileri ve mühendislerin prototip oluşturması için önemli ürünler piyasaya süren şirket, bu kez oldukça işlevsel bir ürüne imza attı. “Raspberry Pi 400” olarak isimlendirilen ürün, bu kez tam bir modüler bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor.

Raspberry Pi 400, bir klavyenin içine entegre edilmiş ve çeşitli bağlantı imkanları tanıyan bir mini bilgisayar. Kullanıcılar, klavyeyi bir monitöre bağladıktan sonra Raspberry Pi 400’ü doğrudan kullanabiliyorlar. Şirketin daha önceki dönemlerde piyasaya sürdüğü 78 tuşlu klavyeyi genişleten şirket, bu sayede kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyorlar.

Raspberry Pi tarafından yapılan açıklamalara göre Raspberry Pi 400, iki farklı versiyon olarak satışa sunulacak. Bunlardan ilki, sadece klavyeyi barındıran modüler bilgisayarı içeriyor. İkinci versiyon ise tam bir set halinde tüketicilere ulaşacak. Bu bağlamda kullanıcılar, klavyenin yanı sıra fare, 16 GB kapasiteli microSD kart, bir adet HDMI, bir adet mikro HDMI ve bir adet de başlangıç kılavuzuyla birlikte geliyor.

70 dolar fiyata sahip olan bilgisayar ünitesi için kendi güç bağlantılarını ve aksesuarlarını almanız gerekiyor. Öte yandan, 100 dolar fiyat etiketine sahip Pi 400 Computer Kit güç bağlantısı, fare, formatlanmış 16 GB microSD kart, başlangıç kılavuzu ve 1 metre micro HDMI – HDMI-A kablosu ile geliyor.

Raspberry Pi 400 özellikleri

Raspberry Pi 400, dört çekirdekli 1,8 GHz Broadcom BCM2711 Cortex-A72 (ARM v8) 64 bit SoC ve 4 GB LPDDR4-3200 RAM ile birlikte geliyor. Cihazın bağlantı tarafında ise, çift bantlı Wi-Fi ve BLE destekli Bluetooth 5.0 bulunuyor.

Raspberry Pi 400’ün üzerinde 2 adet USB 3.0 ve bir adet USB 2.0 bağlantı noktası yer alıyor. Bunun dışında bir Gigabit Ethernet bağlantı noktası, bir yatay 40-pin GPIO bağlantı noktası, bir USB-C güç noktası ve bir de microSD kart yuvası bulunuyor.

Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Apple 10 Kasım’da Yeni Bir Etkinlik Yapacağını Duyurdu

Google Meet’e Videolarda Özelleştirilmiş Arkaplanlar Geliyor

Samsung Exynos 1080 İşlemcisini Tanıtmaya Hazırlanıyor

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu