Haberler

Qualcomm Snapdragon 480 İşlemcisini Duyurdu

Qualcomm, 5G destekli yeni işlemcisi Snapdragon 480 işlemcisini duyurdu. İşlemci önceki nesile göre %100 performans vadediyor.

Snapdragon 480, orta ve alt seviye telefonlarda kullanılacak bir işlemci olarak sınıflandırılıyor. İşlemcinin özellikleri ise şu şekilde;

  • mmWawe ve Sub-6 Ghz 5G’yi desteklemesi amacıyla Snapdragon X51 5G modem sistemine sahip olan işlemci, bu sayede Wifi 6, Bluetooth 5.1 ve gelişmiş kablosuz ses özelliklerini içerisinde barındırıyor.
  • Pil ve performans tarafında ise kullanıcıların daha uzun süre üretken kalmalarını hedefleyen işlemcide 2.0 Ghz saat hızında çalışan Kryo 460 CPU, Adreno 619 GPU ve Hexagon 686 ünitelerine yer veriliyor. CPU ve GPU tarafında kullanılan üniteler sayesinde önceki nesle göre %100 performans artışı sağlanırken, Hexagon 686 sayesinde ise önce nesle kıyasla %70’e varan yapay zeka performans artışı elde edilmiş. Diğer taraftan Snapdragon 480 Quick Charge 4+ teknolojisini de destekliyor.
  • İşlemcideki kamera modülü 4 serisinde ilk kez kullanılacak olan ve üçlü kamera modülünü destekleyen Spectra 345 ISP birimine yer verişmiş. Üçlü kamera kurulumu, 13MP fotoğraf çekimi, ultra geniş, geniş ve telefoto kameradan alınan görüntüyü aynı anda verebilir veya aynı anda 720p video çekebilir.
  • Eğlence tarafında ise iyi bir performans vaadeden işlemcide 120 fps FHD+ ekran desteği ve sorunsuz bir şekilde grafik işleme sağlıyor. Aynı zamanda platformda bulunan Qualcomm aptX ses çipi ile iyi bir ses deneyimi vadediliyor.

Snapdragon 480 5G Mobil Platformu tarafından desteklenen akıllı telefonların 2021’in başlarında duyurulması bekleniyor. Platformu ilk olarak VIVO, OPPO, Nokia ve OnePlus’ın kullanacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: mspoweruser.com

Son Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.