Blog

PassGate ile Çalışanların Parolaları Nasıl Sıfırlanır?

Çalışanlar, PassGate ile Parola Sıfırlama ve Kilitlenen Hesabı Açma İşlemlerini Uzaktan Gerçekleştirebilirler.

PassGate kullanarak bir şirket çalışanı, unuttuğu parolasını sıfırlama (resetleme) ve kilitlenen hesabını açma işlemlerini kendi kendine gerçekleştirebilir. Şirketler şunu biliyor ki çalışanlar özel hayatlarında facebook, linkedin vb. internet hesaplarının şifrelerini sıfırlamaya alışıklar. Buradan yola çıkarak Active Directory (AD) kullanıcı hesaplarını destekleyecek şekilde bu işlevi kendi organizasyonlarına getirmek anlamlı olacaktır.

Hali hazırda PassGate kullanan birçok şirket ve kullanmayı hedefleyen diğerleri için ürünün -hem ofis içinde hem de ofis dışında olan- çalışana sağladığı bütün seçenekleri bildiğinizden emin olmak istiyoruz.

Unuttuğu parolasını sıfırlamak, kilitlenen hesabını açmak ya da güvenliğini artırmak için parolasını değiştirmek isteyen çalışana sağlanan 3 yöntem bulunmaktadır:

1.Seçenek: Kendi Telefonundan SMS Atarak

Aşağıdaki görüntüden anlaşılacağı gibi çalışan parola yazarak, telefonundan kısa mesaj (SMS) gönderir. Saniyeler içerisinde sıfırlanan parolası, yine çalışanın kendi telefonuna kısa mesaj olarak iletilir.

2.Seçenek : Self-Servis Web Portalini Kullanarak

Çalışanlar, parolalarını self-servis web portalinden sıfırlayabilirler. Önce mail adresini yazan kişi, ardından sistemde yer alan cep telefonuna gelen kısa kodu girerek güvenlik adımlarını tamamlar. Kullanıcı dostu ara yüzden yapılan 2 yönlü doğrulamanın (2-Factor-Authentication) ardından kısa süre içerisinde yeni parolası çalışana SMS ile iletilir.

3.Seçenek: Bir Çalışan için IT Uzmanı, Yönetim Panelini Kullanarak

PassGate self-servis bir çözümdür. Ancak yetkisi olan bir IT Uzmanı, acil durumlarda bir çalışanın parolasını sıfırlayabilir. IT uzmanı bu işlem sırasında yeni parolayı görmez. Yeni parolası çalışana SMS ile iletilir.

Çalışanlarınızın kendi parolalarını sıfırlamaya ya da kilitlenen hesaplarını açmaya ihtiyaçları olduğunda, PassGate kullanarak sahip olacakları çözümleri gördünüz. Bu noktada çalışanlarınızın her birinin kendisine uyan en iyi yöntemi kullanması için onlara seçenek vermek her zaman iyi bir fikirdir. Eğer PassGate kullanmıyorsanız ve denemek isterseniz bu linkten iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu