Haberler

Otonom Kargo Uçakları, Covid-19 Aşılarının Teslimatında Görev Alıyor

Salgından ağır darbe alan bölgeler, otonom hava taşımacılığı sayesinde aşılara ulaşacak.

Otonom hava kargo şirketi Xwing, ABD’de COVID-19 aşılarının teslimatını başarıyla tamamladığını açıkladı. Bu gelişme, hem şirket için hem de gelişen otonom kargo sektörü için büyük bir kilometre taşı ve iddialı bir adım olarak değerlendiriliyor.

FAA (Federal Havacılık İdaresi), Kasım ayında operasyon için onayını vermişti. Firmanın uçuşlar için, otonom uçaklarda bir pilot bulundurma zorunluluğu var. Xwing, mevcut otonom olmayan uçaklar ile pilotsuz uçuşlar gerçekleştirmek için çalışmalarını yürütüyordu. Şirket, bunu yapabilmek için mevcut uçaklara sorunsuz şekilde entegre olabilen ve insan tarafından işletilen bir yazılım yığını kullanıyor. Bu, havayolu kullanımını daha erişilebilir hale getirme ve şu anda uçtukları her tür uçak için özel olarak eğitilmesi gereken pilotların üzerindeki eğitim yüklerini azaltma çabasının bir parçası.

Şirket yetkilisi, aşı teslimatlarını sağlamak için görevlendirilmeleri hakkında şu açıklamayı yaptı:

“ABD, aşıların geliştirilmesinde büyük bir yol almış durumda, bu aşamadan sonraki zorluk ise, bu dozları ülke çapında hızlı ve verimli bir şekilde dağıtmak. Xwing olarak, bu operasyonun bir parçası olma fırsatına sahip olduğumuz için onur duyuyoruz. kargo uçaklarımız, en çok ihtiyaç duyulan yerlerin bazılarına binlerce aşıyı en kısa sürede ulaştıracak. “

Xwing’in bu aşamadaki en büyük görevi aşıları Arizona eyaletindeki Holbrook şehrine ulaştırmak. Bu şehir, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük Kızılderili yerleşkesi olma özelliğini taşıyor. Virüs, Najavo halkının yaşadığı bu bölgeyi yoğun bir şekilde etkilemiş durumda. Bu da çözülmesi karmaşık bir problem çünkü Pfizer’in COVID-19 aşısının sınırlı bir raf ömrü var. Bu da, ekspres hava kargo operasyonlarının bu işi yapmak için hayati öneme sahip olduğu anlamına geliyor.

Bu yılın başlarında Xwing, tamamen otonom olan ilk hava kargo uçuşunun, ticari olmayan uçuş denemelerini başarıyla tamamlamıştı.

Navajo Ulusu, bölge diğer eyaletlere kıyasla en yüksek enfeksiyon oranlarına ulaştığı için koronavirüs salgını tarafından harap edilmiş durum da. Bu durum da, bu projenin gerçekleşmesinin ana sebeplerinden birisi.

Kaynak: zdnet.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

eSIM Teknolojisiyle İlgili Yeni Gelişme: Yakında Türkiye’de
Matebook Serisi 11. Nesil Intel İşlemcilerle Güncellendi
Tesla CEO’SU Elon Musk’tan Tim Cook’a İmalı Gönderme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.