Haberler

eSIM Teknolojisiyle İlgili Yeni Gelişme: Yakında Türkiye’de

eSIM teknolojisi yakında hayatımıza giriyor. Yapılan açıklama ile fiziksel SIM yerine geçecek yeni SIM teknolojisi 2021 yılında kullanılmaya başlayacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yerli firmalar ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) iş birliğinde tasarlanan e-SIM teknolojisiyle alakalı olarak, “Türk mühendislerince geliştirilen ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak eSIM 2021’de hayata geçecek.” açıklamasında bulundu.

Yapılan yazılı açıklamada Türkiye’nin eSIM teknolojisini yerli ve milli imkanlarla üreten ilk ülkelerden olacağını bildirdi.

Bu teknolojinin hem M2M/IoT cihazlara hem de günlük hayatta kullanılan cihazlara önemli kolaylıklar sağlayacağını belirten Bakan, “Bu teknoloji, yerli ve milli olarak sıfırdan, yerli firmalar tarafından BTK ile iş birliği halinde geliştirildi. Türk mühendislerince geliştirilen ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak eSIM 2021’de hayata geçecek.” değerlendirmesinde bulundu.

eSIM Tech

Son olarak eSIM’in uygulama örneklerini birçok sektörde yakın zamanda görmeye başlayacaklarını kaydeden Karaismailoğlu, yeni SIM teknolojisi ile geleneksel kartlara ait maliyetlerin de ortadan kalkacağını belirtti.

eSIM Nedir ?

Gömülü (Embedded) SIM anlamına gelen eSIM, fiziksel bir karta değil, kullandığınız cihazın içerisindeki SON-8 standartını takip eden bir çipe ihtiyaç duyuluyor. Bu teknolojiden faydalanabilmek içinse cihazlarınızın ve operatörünüzün bu teknoloji ile uyumlu olması gerekiyor.

Son zamanlarda firmalar cihazlarında bu yeni SIM özelliğine yer verirken operatörler de ilgili çalışmaları yürüterek yeni SIM modeline geçmeye hazırlanıyor. Şimdilik Samsung, Apple, Huawei gibi şirketlerin üst seviye telefonlarında kendine yer bulan eSIM teknolojisi ilerleyen zamanlarda diğer mobil cihazlara da geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: aa.com.tr

Son Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.