Blog

Oracle Blockchain Table – Oracle Database 20C

Blockchain günümüzde aktif olarak kullanılan bir teknoloji. Bugünkü yazımızda Oracle Database ve Blockchain konusunda giriş niteliğindeki bazı bilgilere değineceğiz.

” Oracle Blockchain table şuan sadece Oracle Cloud üzerinde kullanılmaktadır. “

Oracle Blockchain table , diğer yapılardan farklı olarak merkezi otoritenin Oracle Database olduğu blockchain uygulamaları için kullanılabilir.Bu yapıda blockchain ağına kimlerin katılaceğene karar verebilmeniz kurum ve kuruluşlara daha fazla özelleştirilebilirlik aynı zamanda daha iyi kontrol olanağı sağlar. Verilen izinler ile bu ağa katılan katılımcıların hepsi Blockchain tablolarına veri eklemek için ayrıcalıklara sahip olmalıdır. İçerikler Blockchain uygulamaları tarafından tanımlanır ve yönetilir. Bu yapı merkezi Blockchain olmayan mimarilerine göre daha yüksek verim ve daha düşük işlem gecilmekmesi sağlamaktadır.

” Klasik Blockchain tablolarında olduğu gibi birbiri ardına eklenen satırlardan oluşur. Blockchain üzerinde ilk sıra hariç her sıra bir önceki satıra bağımlıdır. “

Bununla birlikte Blockchain tablolarındaki satırlar klasik bir OLTP tablosuna nazaran manipülasyona karşı korumalıdır. Her satır, kendisinden önceki satırda bulunan verilere birbirine bağımlı bir hash ile krtiptolanır. Bir satırdaki veri değişirse aynı zamanda o satırın HASH değeride değişir. Bu aynı zamanda kendisinden sonra gelen satırların HASH değerlerinide etkiler.

” Verilerin değişmezliği , merkezi uygulamarınız için kritik olduğunda ve geçmiş işlemleri manipülasyona karşı korumak istediğinizde BlockChain tabloları tavsiye edilebilir. ”

Blockchain tabloların kullanımı aşağıdaki faydaları sağlar

 • Blockchain ağına katılan diğer katılımcılar tarafından yapılabilecek manipülasyonlara karşı şeffaf bir koruma sağlar
 • Blockchain tablosundaki satırlar HASH ile doğrulanarak tespit edilir.
 • Oracle Database mimarisinin bir parçası olduğu için yeni bir altyapıya ihtiyaç duyulmaz.
 • Mevcut mimari ve programlama modelini korumanıza olanarak tanır. Bu şekilde mevcut veritabanları daha güvenli bir hale getirilebilir.
 • Dağıtık Blockchain mimarisine kıyasla kullanımı daha kolaydır.

Blockchain tabloları , sadece ekleme işlemlerine izin verilen birbirine ek tablolardır. Satırların silinmesi , zamana bağlı olarak yasak ve aynı zamanda kısıtlanmıştır. Blockchain tablolarındaki satırlar özel sıralama ve zincir algoritmalar ile manipülasyona karşı dayanıklı hale getirilir. Kullanıcılar, satırların değiştirilmediğini doğrulayabilir. Satır meta verilerinin bir parçası olan karma değerler diğer satırları doğrulamak için kullanılabilir.

Blockchain tabloları klasik veritabanı mimarisinde olduğu gibi index edilebilir ve partition olarak bölümlenebilir. Aynı zamanda klasik mimaride bulunan tablolar ile birlikte kullanılabilir.

” Blockchain tablolarında bulunan satırlar kullanıcılar tarafından imzalanabilir. “

Örnek bir Blockchain tablosu oluşturma yöntemi

SQL> CREATE BLOCKCHAIN TABLE ledger_emp (employee_id NUMBER, salary NUMBER)
           NO DROP UNTIL 31 DAYS IDLE
           NO DELETE LOCKED
           HASHING USING "SHA2_512" VERSION "v1";

Table created.

SQL>

Oluşturulan bir tabloaya veri ekleme

SQL> INSERT INTO ledger_emp VALUES (106,12000);

1 row created.

SQL> COMMIT;

Commit complete.

SQL>

Geleceğin belkide bugünün teknolojisi olan Blockchain konusuna giriş yaptık. Vakit buldukça açıkcası bu teknolojiyi tecrübe etmek istiyorum. Tecrübe kazandıkçada bunları sizlerle paylaşacağım.

Tekrar görüşmek dileğiyle,

Kaynaklar,

https://docs.oracle.com/en/database/oracle/oracle-database/20/ftnew/practice-managing-oracle-blockchain-tables-and-rows.html

https://docs.oracle.com/en/database/oracle/oracle-database/20/ftnew/managing-oracle-blockchain-tables-and-data.html

https://blogs.oracle.com/blockchain/blockchain-tables-in-oracle-database:-technology-convergence

Buğra PARLAYAN

Çok sevdiği mesleği Oracle Veritabanı Yöneticiliğinde bulunmayan Türkçe kaynakları yazan hayırsever genco

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu