Office 365

Ofis 365 Public Folder Kullanımı

 

Ofis 365 ile ilgili olarak sizler ile aşağıda listelenen başlıklar altında geniş bir paylaşım yapmıştım.  Bunların linkini aşağıda sizler ile paylaşıyorum.

Yukarıdaki makalelerimizde Ofis 365 hakkında çok geniş bilgiler vermiştik. Bu makalelerimizden bir tanesinde Ofis365 sisteminde 90 günde bir minör, yılda bir ise majör güncellemeler yapıldığından bahsetmiştik.

 

Yakın zamanda yapılan majör güncellemeler ile Ofis 365’e değişik bir soluk geldi. Ofis 365 Lync, Share Point, Exchange ve Ofis Proplus versiyonlarını 2013 versiyonlarına taşıdı. Bu ürünleri lokalimizde kullanırken gelen yenilikleri Çözümpark ve değişik bilgi kaynaklarından gördük ve kullanmaya başladık.

 

Bu makalem ve bundan sonraki makalelerimde bu yeniliklere değinmeye çalışacağım. Öncelikle en büyük yenilik olarak eskisinden çok farklı olmayan ama çok değişik gelen metro arayüz formatında yeni bir ara yüz tasarlanmış durumda. Güncelleme öncesindeki Exchange 2010 yerine, Exchange 2013 mimarisi kullanılmakta, Lync ve Share Pointte bu konsepte uygun olarak en son versiyonları ile arka planda hizmet vermektedir.

 

Bu makalemizde Ofis 365 Exchange mimarisi ile birlikte gelen bir yenilik olan Public Folder kullanımından bahsediyor olacağız. Exchange 2010 versiyonunda Localdeki kurulumlarımızda Public Folder kullanabilirken Ofis 365 üzerinde kullanamıyorduk. Public Folder yerine Sharepoint üzerinde farklı senaryolara girerek işlerimizi bir şekilde çözmek durumunda kalıyorduk. Ofis 365’in güncellenen yapısı ile birlikte artık mimaride Exchange 2013 kullanılmaya başlandığını söylemiştik. Artık Ofis 365 Exchange arayüzü üzerinden Public Folder oluşturup bunu kullanabilmekteyiz. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

 

Öncelikle Ofis 365 yönetim ekranına http://portal.microsoftonline.com adresinden giriş yapalım. Karşımızda yeni eskisine göre farklı bir ekran bizi karşıladı. Sistemin genel durumu panoya yansıtılmış ve burada Çözümpark Yeşilleri göze çarpmakta. Bu sistemin sorunsuz olarak çalıştığını göstermektedir. Üstte yöneticinin giriş yapabileceği başlıklar butonlar halinde eklenmiş durumda. Genel yönetim işlemlerimizi sahip olduğumuz paket içeriğindeki ürünlere göre “Yönetici” Menüsü altındaki alt başlıklardan yapabilmekteyiz. Biz Exchange üzerinde Public Folder tanımlaması yapacağımız için “Yönetici” Menüsünden Exchange linkine tıklayarak Exchange yönetim ara yüzümüze giriş yapalım.

 

 

clip_image002

 

 

Açılan ekranımızda Exchange üzerinde mailbox kullanan kullanıcıların bir listesi yer almaktadır. Sol menü kısmında yer alan “Ortak Klasörler” linkine tıklayalım.

 

 

clip_image004

 

 

Public Folder eklemeden önce mimari gereği kullanıcı lisansımızdan kullanmayan sembolik 25 GB alana sahip bir mailbox tanımlamamız gerekmektedir. “Ortak Klasörler Posta Kutuları” kısmından “+” butonuna tıklayarak ekleme işlemini başlatalım.

 

 

clip_image006

 

 

Posta Kutusu için bir resim verip “Kaydet” butonuna basalım.

 

 

clip_image008

 

 

Sonrasında “Ortak Klasörler” kısmına gelip “+” butonuna tıklayalım.

 

 

clip_image010

 

 

Açılan ekranda Ortak Klasöre bir isim verip “Kaydet” butonuna tıklayalım.

 

 

clip_image012

 

 

Bu aşamadan sonra Public Folder oluşturma işlemi tamamlandı. Şimdi yetkilendirme işlemleri için “Yönet” linkine tıklayalım.

 

 

clip_image014

 

 

“+” butonu ile izin verilecek olan kişileri seçelim.

 

 

clip_image016

 

 

“Gözat” ile kişi seçelim.

 

 

clip_image018

 

 

Yetkilendirmeden sonra “Kaydet” ile işlemi tamamlayalım.

 

 

clip_image020

 

 

Bir sonraki ekranda yine “Kaydet” butonuna tıklayalım.

 

 

clip_image022

 

 

İşlem tamamlandı. “Kapat” ile sonlandıralım.

 

 

clip_image024

 

 

Şimdi public folderi kullanabilmek için Posta ayarları kısmından “Etkinleştir” butonuna tıklayalım.

 

 

clip_image026

 

 

Uyarıyı “Evet” ile geçelim.

 

 

clip_image028

 

 

Şu anda işlemimiz tamamlandı. Owa üzerinde ortak klasörü görebilmek için “Sık kullanılanlar” üzerinde sağ tıklayarak “Ortak Klasör Ekle” kısmına tıklayalım.

 

 

clip_image030

 

 

Şimdi burada oluşturulan public folder seçimimizi yaparak işlemimizi tamamlayalım. Burada Sadece üst klasör seçimi yapabilmekteyiz. İleride gelecek olan geliştirmeler ile sub folder seçimi de yapmak mümkün olacaktır. Bu durum sadece owa için geçerlidir. Outlook üzerinden alt klasörler ile birlikte çalışmam mümkün durumdadır.

 

 

clip_image032

 

 

Resmimizde göründüğü gibi public folder sık kullanılanlar altına eklendi.

 

 

clip_image034

 

 

Outlook üzerinde durum aşağıdaki gibidir.

 

 

clip_image036

 

 

Public folder üzerinde sağ tıklayarak yeni bir öğe ekleyebiliriz. Ben burada alt klasörde bir telefon fihristi defteri olmasını istiyorum. Bu nedenle sağ tıklayıp “Yeni Klasör” seçimini yapıyorum.

 

 

clip_image038

 

 

Açılan ekranda Yeni Klasörüme bir isim veriyorum ve “Klasör içeriği” kısmından “Kişi Öğelerini” seçiyorum. İşlemimizi “Tamam” ile onaylayalım.

 

 

clip_image040

 

 

Göründüğü gibi kişi öğemiz sorunsuzca eklendi. Test amaçlı olarak içerisinde bir kişi kartı tanımlaması gerçekleştirdim.

 

 

clip_image042

 

 

Umarım yararlı olmuştur. Başka bir makalede görüşmek dileği ile.

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu