Virtualization

RVTools

 

Makalemiz de özellikle Vmware kullanıcılarının işine yarayacağını düşündüğüm ücretsiz bir araç olan RVTools aracından bahsedeceğim. Şirketiniz de vmware üzerinde sanal makinelerinizi yönetiyorsanız bu yazılım gerçekten işinize yarayacak bir yazılım. Sözü fazla uzatmadan kurulum ve yazılım hakkında sizleri bilgilendirmek isterim.

 

İlk olarak aşağıdaki link üzerinden RVTools 3.5 yazılımını indiriyoruz.

 

http://www.robware.net/

 

Yazılımımızı indirdiğimize göre kuruluma geçebiliriz.

 

İndirdiğimiz exe’ye tıklıyoruz ve kuruluma başlıyoruz. Klasik next next diyerek geçiyoruz.

 

clip_image002

 

clip_image004

Sözleşmeyi kabul ediyoruz ve devam diyoruz.

 

 

 

clip_image006

 

clip_image008

 

clip_image010

 

Close diyerek kurulumu bitiriyoruz.

 

clip_image012

 

Kurulumumuzu bitirdiğimize göre masa üstümüz deki RvTools kısayoluna tıklıyoruz ve bizden istediği bilgileri girdikten sonra programımız açılıyor. İlk açılma sırasında sizi bilgi toplamak adına çok kısa bekletebilir.

 

 

 

clip_image014

 

clip_image016

 

clip_image018

 

clip_image020

 

clip_image022

 

Yukarıda gördüğünüz ekran görüntüleri aslında Rvtools’un yana doğru uzayan ekranı yana doğru çok uzadığı için çözünürlüğün bozulmaması adına görüntüleri bu şekilde aldım kusura bakmayın.  Yukarıdaki ekranın bu kadar uzamasının sebebi Vinfo sekmesinde olmamız. Bu sekme altında tüm vmware yapınız hakkında yukarıdaki resimlerde de göründüğü üzere ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Şimdi yukarıdaki sekmelerden önemli olanlarından birkaç tanesine tıklayarak biraz daha özele inelim.

 

clip_image024

 

Yukarıda ki ekranda programı kurduğunuz da Vcpu sekmesi altında neler göreceksiniz. Onu gösteriyor. Kullanmakta olduğunuz sanal makinelerinize ne kadar Cpu vermişsiniz, Kaç core, Maximum kullanım değerleri, hangi datacenter üzerinde, hangi host üzerinde, hangi cluster üzerinde, işletim sistemi nedir, vb. gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

clip_image026

 

clip_image028

 

Yukarıdaki 2 ekranda ise vMemory sekmesine tıkladığınızda alacağınız bilgileri görebilirsiniz. Cpu ekranındakilere benziyor.

 

clip_image030

 

clip_image032

 

Yukarıdaki 2 ekranda ise vDisk sekmesine tıkladığınızda alacağınız bilgileri görebilirsiniz.

 

clip_image034

 

Yukarıdaki ekran ise Vpartition ekranı bu ekrandan Disk boyutlarınızı kaç Mb boş alanınız var yüzdelik olarak ne kadar boş alan kalmış Hangi datacenter üzerinde vb. bilgileri edinebilirsiniz. Tüm sekmeleri tek tek buraya koymak yerine birkaç önemli ekran görüntüsü daha koyup programı kurmanızı tavsiye edeceğim.

 

clip_image036

 

Tüm bu ekranları ve datayı Excel üzerine Export edebilirsiniz.

 

clip_image038

 

Benim en çok işime yarayan ekranlardan birisi de en sonda bulunan VHealth Sekmesi bu ekranda mevcut Vmware yapınız daki yanlışlıklar hakkında size bilgiler veriyor. Sanal makineniz üzerinde CDROM aktif halde ise sizi uyarıyor kullanmıyorsanız çıkarın. Snapshotlar hakkında bilgi veriyor, vmware tools yüklemediğiniz sanal makinelerinizi söylüyor, bir sanal makine kurdunuz sonra da Rename dediniz ve makinenin adını değiştirdiniz. Değiştirdiniz ama makinenin klasör adı değişmedi bunu size bildiriyor. Zombie filelar hakkında bilgi veriyor, uzun zamandır kullanılmamış dosyalar hakkında bilgi alıp temizlik yapabilirisiniz.

 

clip_image040

 

clip_image042

 

Yukarıda görmüş olduğunuz VHealth ekranını Health sekmesi altından Properties diyerek özelleştirebilir ve size ne tür bilgiler vereceğini görebilirsiniz.

 

Bu arada kısa bir bilgi daha, makine adı ve foldename’i tutmayan makineler için sanal makine üzerine sağ tuş, migrate derseniz ve Change datastore yaparsanız. Diskinizi taşırken foldername i de düzenlenmiş oluyor.

 

 

Umarım beğenmişsinizdir ve işinize yarar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu