Office 365

Online Arşiv (in-place archive) nasıl temizlenir?

In-place Archive yani Online Arşiv, Exchange Online üzerinde barındırılan posta kutularının kotasını rahatlatmak için kullanılan bir ikincil posta kutusudur. Genelde belirli bir tarihten daha eski e-postaları arşiv posta kutusuna taşıyarak birincil posta kutusundan tasarruf edilir. Exchange Online Plan1 kullanıcıları için 50 GB olan arşiv posta kutusu Exchange Online Plan 2 kullanıcıları için kademeli olarak 1.5 TB’a kadar artırılabilir.

Özellikle Exchange Online Plan 1 kullanıcıları, 50 GB birincil posta kutusunu ve 50 GB da arşiv posta kutusunu doldurunca çareyi e-postaları dışarıya aktarıp maillerini silmekte buluyor. Aksi taktirde bir üst pakete geçmeleri gerekiyor. Açıkçası bir üst pakette de 100’lerce GB online arşiv taşımak çok mantıklı değil. Çünkü 100GB’dan sonra gelen arşiv büyümeleri farklı storage kaynaklarından gelen bir nevi yamanmış depolama alanları şeklinde istifleniyor. Örnek vermek gerekirse 170 GB’lık bir arşiv 100GB+10+20+20+20 şeklinde farklı kaynaklardan gelen alanlardan oluşuyor.

Bu nedenle özellikle 200-300 GB boyutundaki arşivlerde takılmalar olabiliyor. Bu takılmaları çözmek veya arşiv özelliklerini tetiklemek de normalden daha zor hale geliyor. Ayrıca tahmin edebileceğiniz gibi 200-300 GB’lık bir arşivi parça parça dışarıya aktarmak da çok hızlı halledebileceğiniz bir işlem değil.

In-place Archive ile ilgili daha fazla bilgi için daha önce yazdığım makaleyi inceleyebilirsiniz.

Dolayısıyla birçok admin iş bu noktaya gelmeden 50GB’lık arşivini dışarıya aktardıktan sonra arşiv posta kutusunda temiz bir sayfa açmak istiyor.

Peki Online arşiv posta kutusunu nasıl tamamen temizleriz?

Eğer Online Arşiv posta kutunuzdaki e-postaları dışarıya aktardınız yani yedeklediyseniz aşağıdaki adımları uygulayıp arşiv posta kutunuzu sıfırlayabilirsiniz.

1-      Exchange Admin Center’dan Mailbox menüsüne girin ve ilgili kullanıcının posta kutusuna tıklayın.

Posta kutusunun üzerine tıkladığınızda ekranın sağında açılan menüden Others başlığına tıkladığınızda Manage Mailbox Archive seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Mailbox archive özelliğini Off hale getirerek kapatın.

2-      Powershell üzerinden Exchange Online Powershell’e bağlanın ve aşağıdaki komutları çalıştırın.

Excahnge Online powershell’e daha önce bağlanmadıysanız bu bağlantıdan ilgili blog yazısına göz atabilirsiniz.

 Get-Mailbox -Identity [email protected] | FL *archive*

Disable hale getirdiğimiz arşivin hala aktif bir GUID’ye sahip olduğunu olduğunuz görüyoruz. Eğer hiçbir işlem yapmazsak 30 gün içerisinde arşivi tekrar aktif ettiğimizde maillerimize ulaşabiliriz. 30 gün sonrasında ise otomatik olarak tüm arşiv içerikleri silinir. Biz 30 gün beklemek istemediğimiz için bir sonraki komut ile arşivi sileceğiz.

Set-mailbox -identity [email protected] -RemoveDisabledArchive

Üstteki bu komut ile arşivi tamamen kaldırıyoruz. 

Get-Mailbox -Identity [email protected] | FL *archive*

Bu komutu tekrar çalıştırdığımızdaysa artık Disable edilmiş arşivin bir GUID’ye sahip olmadığını görüyoruz.

3-      Exchange Admin Center’a tekrar gidelim ve Mailbox Archive özelliğini aktif edelim.

OWA (Outlook web) üzerinden oturum açıp online arşiv posta kutusunu kontrol ettiğimizde herhangi bir öğe olmadığını görüyoruz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu