Cloud Computing

Office 365 Scheduler Reports

Office 365 içerisinde Exchange Online kullanıyorsanız almış olduğunuz paket içeriğine göre Data Loss Prevention ( DLP ), Exchange Online Advnced Thared Protection ve Exchange Online Protection özelliklerine sahip oluyorsunuz.

Bu özellikler içerisinde birçok kural tanımlayıp, organizasyonunuz için daha güvenli bir mail ortamı sağlamış oluyorsunuz. Peki almış olduğunuz bu önlemlerin ne kadar süre kontrol ediyorsunuz? Özellikle SPAM maillere karşı sürekli olarak sistemi kontrol etmek biz BT yöneticilerine ekstradan bir efor gerektiriyor.

clip_image002

Resim 01

Artık bu tarz işlemleri ekstra bir efor sarf etmeden Office 365 içerisindeki Scheduler Reports özelliğini kullanarak haftalık veya aylık olacak şekilde bizlere bildirim olarak gelmesini sağlayabiliriz.

Bunun için yapmamız gereken portal.office.com adresinde global admin hesabı ile oturum açtıktan sonra, Office 365 Admin Center sayfasından Admin Centers menüsünün altında bulunan Security and Compliance seçeneğini seçiyoruz.

clip_image004

Resim 02

Sonrasında gelen sayfa içerisinden Reports -> Dashboard seçeneğine gelerek haftalık veya aylık olarak bize rapor edilmesini istemiş olduğumuz rapor grafiğine tıklıyoruz. Ben bu makale için Spam Detections grafiği üzerinden işlem yapacağım.

clip_image006

Resim 03

Bu sebeple Spam Detections grafiğine tıklıyorum.

clip_image008

Resim 04

Gelen sayfa içerisinden raporumun hangi tarihte başlayacağını belirleyip, Create schedule butonuna tıklıyorum.

clip_image010

Resim 05

Ardından Finish diyerek Schedule report oluşturma işlemimi tamamlıyorum.

clip_image012

Resim 06

Raporumuzu standart bir şekilde oluşturduk. Oluşturmuş olduğumuz bu raporu sonradan da düzenleyebiliriz. Düzenleme işlemini gerçekleştirebilmek için Reports -> Manage schedules seçeneğine geliyoruz ve oluşturmuş olduğumuz raporu seçiyoruz.

clip_image014

Resim 07

Edit Schedule butonuna tıklıyoruz.

clip_image016

Resim 08

Details bölümünden raporumuzun haftalık mı? Yoksa aylık olarak gönderileceğini, rapor başlama ve bitiş tarihlerini düzenleyebiliyoruz.

clip_image018

Resim 09

Appliead filters bölümünden ise filter yazısının hemen sağında bulunan Edit butonuna tıklıyoruz.

clip_image020

Resim 10

Gelen sayfadaki Direction bölümünden Inbound yani gelen Outbound yani giden maillerin mi? Bize raporlanması gerektiğini belirtebiliyoruz. Ayrıca özel olarak belirli alıcı hesap ve gönderici hesap belirlememizi de sağlıyor.

clip_image022

Resim 11

Son olarak Add Email Recipent seçeneğinden raporların birden fazla kişilere gitmesini sağlayabiliyoruz. Bunun için Sende mail to yazısının yanındaki Edit butonuna tıklıyoruz.

clip_image024

Resim 12

Ardından Add butonuna tıklıyoruz.

clip_image026

Resim 13

Azure Active Directory içerisindeki mail hizmetine sahip olan kullanıcılar içerisinden istemiş olduğumuz hesapları seçip, ekleme işlemlerini tamamlıyoruz.

clip_image028

Resim 14

Bu makalemizde Office 365 Scheduler Report özelliğini anlatmış olduk. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu