Cloud Computing

Veeam GFS Backup Nedir?

Veeam GFS Backup

Veeam GFS Backup :

Veeam Backup & Replication yazılımında bulunan GFS (Grandfather-Father-Son) yedekleme stratejisi, verilerin düzenli ve uzun vadeli saklanması için optimize edilmiş bir yöntemdir. Bazı şirketlerin özellikle finans sektöründe bulunan şirketler için uzun süreli verilerin tutulması önem arz eder. GFS ile birlikte Yıllık – Aylık ve Haftalık Backuplarımızı alıp talep ettiğimiz süre kadar bu backupları saklayabilmekteyiz.

Grandfather-Father-Son Hiyerarşisi:

  • Grandfather: Bu seviyede, genellikle aylık yedeklemeler saklanır. Her ayın ilk – son gününde bir tam yedek alma ve uzun vadeli saklama için kullanılmaktadır.
  • Father: Haftalık yedeklemelerin saklandığı seviyedir. Haftanın herhangi bir gününde bir tam yedek alarak bu seviyede saklama yapılabilmektedir.
  • Son: Günlük yedeklemelerin saklandığı seviyedir. Örneğin, her günün sonunda bir tam yedek alarak günlük yedekler sağlanır.

Aşağıdaki görsel üzerinde ise GFS Backup’ın Schedule’ı görülmektedir. Görselde Pazar günleri Haftalık Backup alınmakta olup diğer günler ise günlük Backuplar alınmaktadır ek olarak ayın son günü ise Aylık Backup’ın Schedule edildiği görülmektedir.

GFS’in Faydaları Nedir?

  • Uzun Vadeli Yedek Saklama: GFS stratejisi, uzun vadeli saklama gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmıştır. Bu strateji ile birlikte farklı zaman dilimlerinde yedeklerimizi tutabiliriz.
  • Esneklik ve Özelleştirme: GFS stratejisi, organizasyonların ihtiyaçlarına uygun olarak özelleştirilebilmektedir. Bu strateji, belirli günlerde, haftalarda ve aylarda yedeklerin alınmasını ve saklanma olanağı sağlar.
  • Hızlı Kurtarma ve Geri Dönme: GFS stratejisi sayesinde, farklı zaman dilimlerinde yedeklemelerin kurtarılabilirliği artar. Bu, verilerin kaybını en aza indirmek için önemlidir ve iş sürekliliği sağlar.
  • Yönetim Kolaylığı: GFS stratejisi bizlere düzenli ve öngörülebilir bir yedekleme ve kurtarma planı sağlamaktadır. Yedeklerin ne zaman alınacağı, ne kadar süreyle saklanacağı ve ne zaman temizleneceği gibi kurallar net ve düzenli olduğundan, yönetim ve takip süreçleri oldukça kolaylaşır.
  • Regülasyonlara Uyum: Bazı endüstriler ve kurumlar için uzun vadeli veri saklama yönetmeliklere uyum sağlama zorunluluğu vardır. GFS stratejisi, bu tür regülasyonlara uyum sağlamak için ideal bir yöntem sunar, çünkü farklı zaman dilimlerinde verilerin saklanmasına olanak tanır.
  • Risk Azaltma: GFS stratejisi, olası veri kaybını en aza indirir ve böylece riskleri azaltır. Farklı zaman dilimlerinde ve düzenli aralıklarla yapılan yedeklemeler, veri kaybı durumunda iş sürekliliğini sağlama ve olası zararı en aza indirme konusunda kritik bir rol oynar.

Veeam GFS yedekleme stratejisi, esnekliği, güvenliği ve uzun vadeli veri saklama ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Bu strateji, organizasyonların veri yönetimi süreçlerini optimize etmelerine ve verilerini etkili bir şekilde korumalarına yardımcı olabilir.

Veeam Backup & Replication Üzerinde GFS Nasıl Aktif Edilir ?

İlk olarak GFS’i aktif edeceğimiz Backup Jobımıza Edit diyerek Storage kısmına gelmemiz gerekli.

Daha sonra GFS özelliğini yani aşağıdaki görselde işaretli olan “ Keep certain full backups longer for archival purposes “ aktif etmemiz gereklidir.

Son olarak Configure diyerek Yıllık – Aylık ve Haftalık Backuplardan hangilerinin alınmasını istiyorsak aktif edip hangi zamanda çalışacağını ve ne kadar süre saklanacağını belirliyoruz.

Haftalık Backup Çalışma Aralığı :

Haftalık Backup’ın alınmasını istediğimiz herhangi bir günü seçiyoruz.

Aylık Backup Çalışma Aralığı :

Aylık Backup için Ayın ilk günü ya da son günün Schedule edebiliyoruz.

Yıllık Backup Çalışma Aralığı :

Yıllık Backuplarda da yıl içerisinde hangi Ayda alınacağını seçmemiz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu