Haberler

Nvidia’ya Yapılan Siber Saldırı Sonrası Çalınan “Code Signing” Sertifakaları Kullanılmaya Başlandı

Saldırganlar, Windows sistemlerde Malware dağıtmak için Nvidia’ya ait Code Signing sertifikalarını kullanmaya başladı. Bu sertifkalar ile sürücüleri imzalayarak sanki orjinal sürücü gibi windows sistemleri atlatmayı hedefliyorlar. Hatıryacağınız gibi, Nvidia geçen hafta bir siber saldırıya uğramış ve bir çok hassas veririni çalındığını doğrulamıştı.

Çalınan veriler arasında NVIDIA geliştiricileri tarafından sürücülerini ve yürütülebilir dosyalarını imzalamak için kullanılan iki çalıntı kod imzalama sertifikası bulunuyor.

Kod imzalama sertifikası, geliştiricilerin yürütülebilir dosyaları ve sürücüleri dijital olarak imzalamasına olanak tanıyor, böylece Windows ve son kullanıcılar dosyanın sahibini ve üçüncü bir tarafça değiştirilmediklerini doğrulayabilir. Çalınan her iki NVIDIA sertifikasının da süresi dolmuş olsa da Windows’un sertifikalarla imzalanmış bir sürücünün işletim sistemine yüklenmesine izin vermeye devam ettiği görüldü.

Microsoft’ta işletme ve işletim sistemi güvenliği müdürü David Weston, bilinen güvenlik açığı bulunan sürücülerin Windows’a yüklenmesini önlemek için, yöneticilerin hangi NVIDIA sürücülerinin yüklenebileceğini kontrol etmek için Windows Defender Uygulama Denetimi politikalarını yapılandırabileceğini tweetledi.

Bu durumun önümüzdeki günlerde büyük siber güvenlik istismarlarına yol açacağı düşünülüyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.