Haberler

NVIDIA, Linux GPU Kernel Sürücülerini Açık Kaynaklı Hale Getirdi

NVIDIA, geliştiricilerin Linux dağıtımları için daha fazla entegrasyon, kararlılık ve güvenlik sağlamasına olanak tanıyan R515 sürücüsü Linux kernel modüllerinin kaynak kodunu yayınladı. Kaynak kodu, GPL ve MIT lisanslarını birleştiren ve modülleri yasal olarak yeniden dağıtılabilir hale getiren ikili bir lisanslama modeli altında NVIDIA’nın GitHub deposunda yayınlandı. Bu sürücüler tarafından desteklenen ürünler, GeForce 30 ve GeForce 20 serisi, GTX 1650 ve 1660 ve veri merkezi A serisi, Tesla ve Quadro RTX dahil olmak üzere 2018’den sonra piyasaya sürülen Turing ve Ampere mimarisi üzerine inşa edilmiş tüm modelleri içeriyor.

Canonical Silikon sorumlu Başkan Yardımcısı Cindy Goldberg, “Yeni NVIDIA açık kaynaklı GPU çekirdek modülleri, ister AI/ML geliştiricileri, oyuncular veya bulut kullanıcıları olsunlar, Ubuntu kullanıcıları için kurulumları basitleştirecek ve güvenliği artıracak, geliştiriciler için en popüler Linux tabanlı işletim sistemi olan Ubuntu’nun yapımcıları olarak artık Ubuntu’daki NVIDIA GPU’larla daha da yakın entegrasyon sağlayarak AI ve ML’nin en ileri noktasında çalışan geliştiricilere daha da iyi destek sağlayabiliriz.” dedi.

Bu, NVIDIA’nın şimdiye kadar yaptığı en açık kaynak dostu hamle olsa da, çoğu kişi, kodun büyük bir kısmı açık kaynaktan önce firmware taşındığından göründüğü gibi olmadığını iddia ediyor.

Ek olarak, kullanıcı modu sürücüleri kapalı kaynak olarak kalacak ve önceden oluşturulmuş ikili dosyalarla yayınlanacaktır, bu nedenle genel olarak değerlendirildiğinde, modern grafik sürücüsünün büyük bir kısmı hala kapalı kaynaktır. Yayınlanan kaynak kodu, NVIDIA video kartları için açık kaynaklı grafik sürücüsü olan Nouveau sürücüsünün geliştiricilerinin kodlarını geliştirmelerine ve performansını önemli ölçüde yükseltmelerine yardımcı olabilir. Red Hat Grafik Direktörü Christian Schaller ise NVIDIA’nın hamlesinin başlangıçta sürücüler ve Linux dağıtımları üzerinde büyük bir etkisi olmayacağını açıklayan bir blog yazısı yayınladı. Ancak uzun vadede, binary (kapalı kaynak) sürücü çekirdekteki yalnızca GPL API’lerinden yararlanmaya başlayacak ve Linux dağıtımlarındaki yeni yonga setleri için hazır destek gelişecektir.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.