Haberler

Nokia, 60 Yılın Ardından Logosunu Değiştirdi!

Bir dönem cep telefonu pazarının tek hakimi konumunda olan Nokia, 60 yıllık serüvenin ardından kimlik değişimine gidiyor. Sektörel olarak daha farklı alanlara yönelen şirket, bugün marka logosunu değiştirdiğini duyurdu. Nokia hangi alanlarda faaliyet gösteriyor, gelecek planlaması ne yönde tüm detaylar içeriğimizde.

Nokia yeni logo

Finlandiya merkezli teknoloji şirketi Nokia, 1865 yılında kağıt hamuru fabrikası olarak kurulmuş bir marka. Şirketin telekomünikasyon sektörüne ilk atılımı ise 1967 yılında Nokia Corporation ismiyle oldu. Bu dönemde Nokia elektrik, elektronik, kişisel bilgisayarlar ve telekomünikasyonun yanı sıra kaçucuk üretimi ve ormancılık gibi farklı alanlarda da faaliyet gösteriyordu. Markanın en iyi dönemlerinden biri 1992 yılında Nokia 1011 model cep telefonunun piyasaya sürülmesiyle başladı. Kısa sürede cep telefonu pazarının hakimi konumuna gelen Nokia, 2010 yılına kadar bu gücü elinde tutmayı başardı. Sonraki süreçte akıllı telefonların üretilmeye başlanmasıyla Nokia, bu teknolojiye uyum sağlayamadı. Ve 2011 yılı itibariyle yazılım devi Microsoft ile bir anlaşma yapılarak cep telefonu işi 7.17 milyar dolar bedelle Microsoft’a satıldı.

Nokia’nın adını zaman zaman telefon üretimiyle duyuyor olsak da bu telefonlar HMD Global isimli bir şirket tarafından üretiliyor ve Nokia ismiyle pazarlanıyor. Telefon pazarından neredeyse tamamen çekilen Nokia, yoğunlukla 5G ve 6G araştırmalarına öncülük ediyor. Bu alanlarda Avrupa Birliği Komisyonu tarafından da finanse edilen şirket, bugün gelecek planlarına yönelik yeni açıklamalarda bulundu.

Nokia’da değişim logo ile başladı

Nokia, bugün yaptığı açıklama ile şirket logosunun 60 yıl aradan sonra değiştirildiğini duyurdu. Şirketin yeni logosu NOKIA kelimesini oluşturan 5 farklı şekilden oluşuyor. Şirketin CEO’su Pekka Lundmark, artık bir iş teknoloji şirketi olduklarını belirterek yeni bir yapılanmanın içine girdiklerini belirtiyor. Nokia’nın temel odağı farklı işletmelere teknoloji ekipmanları satmak üzerine. Yeni süreçte teknoloji şirketleriyle ortaklıklar, eldeki işlerin devri ve farklı alternatifler üzerinde çalışılıyor. Pekka Lundmark, mevcut işlerinde büyüme göstermeye devam edeceklerini ve global pazarda zirveyi sahiplenmek istediklerini söyledi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu