Haberler

Nokia, 6G Araştırmalarına Liderlik Edecek!

Almanya, mobil endüstride trilyonluk bir fırsat olarak gördüğü 6G’nin yatırımlarına başladı. Yatırımlarına 6G-Anna isminde bir 6G deniz feneri projesi ile başlayan Almanya, projenin başına Nokia’yı getirdi. Detaylar haber içeriğimizde.

Almanya 6G çalışmalarına başladı

5G’nin hayatımıza girmesinin üstünden çok zaman geçmedi. Hali hazırda 5G’ye geçiş yapmayan ülkeler dahi var. Ancak gelişmiş ülkeler mobil endüstriyi oldukça önemsiyor. Zira bu endüstrininin maddi kazanımları oldukça fazla. 2030’lu yıllarda hayatımıza girmesi beklenen 6G için ilk atılım Almanya’dan geldi. Almanya, 6G-Anna isminde bir 6G deniz feneri projesi başlattı. Projenin liderliği ve araştırmalar için de 5G yatırımları ve patentleri ile bilinen Nokia getirildi. Araştırma endüstriyel ve akademik ekiplerden oluşan 29 farklı ortak ile birlikte yürütülecek ve tamamen Alman hükümeti tarafından finanse edilecek.

6G-Anna projesi nedir?

6G-Anna, Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Bundesministerium für Bildung und Forschung, BMBF) tarafından 38,4 milyon Euro bedelle desteklenen bir projedir. Projenin bir parçası olarak Nokia, uçtan uca bir 6G mimarisi tasarlamaya odaklanacak ve üç temel teknoloji alanı üzerinde çalışacak: 6G erişimi, ağlar ve otomasyon.

Nokia başkanı Peter Merz, 6G projesine liderlik etmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. “Almanya’da devlet tarafından finanse edilen en önemli 6G deniz feneri projesi olan 6G-ANNA’ya liderlik etmekten onur duyuyoruz” diyen Metz açıklamalarına “İlk 6G ağlarının 2030’dan önce ticari olarak satışa sunulması beklenmese de, 5G-Advanced ile teknik temeli ve 6G gelişmelerini yönlendirecek uzun vadeli yeniliklerle adım atıyoruz.” sözleri ile devam etti.

Nokia’nın çalışmaları henüz bir başlangıç olsa da 6G teknolojisinin mobil iletişimde yeni bir çağ açması bekleniyor. 6G teknolojisinin, 5G’nin 100 katı kapasiteye sahip olması ve kilometrekare başına 10 milyon cihazı desteklemesi bekleniyor.

Kaynak

İlginizi çekebilir: Çin, Dünyanın İlk 6G Uydusunu Uzaya Gönderdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu