Haberler

Nintendo, Hack Davasından 2 Milyon Dolar Kazandı

Nintendo, Switch konsolunda insanların korsan oyunlar oynamasına izin veren araçlar satan bir web sitesine karşı açmış olduğu davada 2 milyon dolar kazandı.

Haberin konusu olan davada Uberchips, kullanıcıların oyunları ücretsiz olarak yüklemelerine ve oynamalarına izin veren donanım ve yazılım satmakla suçlanıyordu. Dava sonucu olarak suçlu bulunan Uberchips, yapılan anlaşmaya göre tüm stoklarını imha edecek ve ayrıca alan adını da Nintendo’ya devredecek.

Uberchips’in satmış olduğu araçların Team-Xecuter adlı bilgisayar korsan grubunun hacklenmesi sonucu ele geçirildiği ortaya çıktı. Bu bilgisayar korsan grubu ile Nintendo uzun süredir mücadele ediyordu. Her ne kadar doğrudan gruba karşı attığı adımlar sonuçsuz kalsa da, korsanların araçlarını satışa sunan mağazaları hedefe almıştı.

SX OS çipi

Dava metnine göre Team-Xecuter, SX OS adı verilen yetkisiz bir işletim sistemi geliştirmiş durumda. Bu işletim sistemi ile Nintendo Switch ve Switch Lite oyunları korsan yollar ile oynanabiliyor. Bilgisayar korsanları ise hem bu işletim sistemini hem de işletim sistemini kurmak için gerekli olan araçları ve çipi satıyor.

Uberchips ise, Ohio’da Tom Dilts Jr tarafından işletiliyordu ve SX OS araçlarını satan birkaç mağazadan biriydi. Adli işlem başlatıldıktan sonra Uberchips’in sitesi, ziyaretçilere şu kısa mesajı sunarak erişime kapandı: “Bir dizi talihsiz olay oldu.” SX ürünleri için tüm ön siparişleri iptal etti ve satın alanlara para iadesi teklif etti.

Haziran ayında Team-Xecuter, korsan haber sitesi Torrent Freak’e açıklamada bulunmuş ve Nintendo’nun cihazlarını tamir etme hakkına sahip olduğunu iddia etmişti. Açıklamada ayrıca, oyun kartlarının yedeğini alma, konsolun hafızasını genişletme ve cihazda açık kaynaklı yazılım çalıştırma işlemlerini de yapabileceklerini söylemişlerdi.

Nintendo’nun haklı bulunduğu ve nihai anlaşma metninin bir yargıç tarafından onayı beklendiği bu dava, Japon devi için meselenin sonu değil. Nintendo, Team-Xecuter ürünlerini sattığı iddia edilen diğer sekiz işletmeye karşı başka bir dava daha açtı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu