Windows Server

Nano Server Image Builder Tool Kurulum ve Yapılandırması

Nano server, diğer sürümlerden farklı olarak üzerinde hiçbir management arabirimi bulunmamaktadır. Tamamen script ve komut ile yönetilip kurulduğundan bu sürecin doğru işletilebilmesi için bazı ek uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Microsoft’un geliştirdiği ve ücretsiz olarak sunduğu “Nano Server Image Builder Tool” bu ürünlerden biri. Bizde bu makalemizde sizlere bu ürün ile ihtiyaçlarınıza göre nasıl Nano Server imajları oluşturacağını anlatacağız. Fakat kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ürün hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. 

Nano Server Image Builder Tool, GUI ekran üzerinden Nano Server işletim sistemini fiziksel ortam veya sanal ortam için VHD, VHDx ve WIM uzantılarında bilgisayar ismi, ip adresi, kurulacak rollerin seçilmesi, driver eklenmesi, kurulum sonrası özel yüklenecek uygulama ve güncelleme paketlerini girip özelleştirebileceğiz ücretsiz Microsoft’un yazdığı bir uygulamadır.

Kuruluma geçmek için öncelikle yazılımı aşağıda belirtilen adresten indirip kurulumunu gerçekleştirin.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=54065

Kurulum tamamlanıp yazılımı çalıştırdığınızda gelen ekranda elinizdeki wim uzantılı bir dosyayı USB’ye mi atmak istediğimizi yoksa yeni bir disk üzerinde sizin belirttiğiniz alana isteklerinize göre özelleştirilmiş Nano Server kurulumu yapılmak istediği soruluyor.

Biz yeni bir tane oluşturacağımız için “Create a new Nano Server image” linkini tıklayıp ilerleyerek anlatacağım. Kurulum tipini seçtikten sonra gelen ekranda ürün hakkında bilgi içermektedir. Next ile ilerleyiniz.

clip_image002

Gelen ekranda Nano Server dosyaların bulunduğu mount edilmiş iso dosyasının disk adresini istemektedir. Diskinizi seçip Next ile ilerleyiniz.

clip_image004

Gelen ekranda oluşturmayı istediğiniz imajın hangi platform için kullanılacağı (sanallaştırma / Fiziksel) ve dosyanın ismi ve imaj tipi (VHD, VHDX veya WIM) soruluyor.

 

clip_image006

Ben fiziksel sunucuya deployment yapacağımdan yukarıda Physical seçeneğini seçtim. Sonrasında oluşturulacak dosyanın nereye kaydedileceğini belirtiyorsunuz. VMWare, SCCM, SCVVM veya MDT gibi platformlar üzerinden Nano Server Deployment yapacaksanız Physical seçip uzantı tipini wim olarak belirtin. 

clip_image008

 Yüklenecek paket seçiminin bulunduğu Packages alanına kadar Next butonuna basarak ilerleyiniz. Packages alanına geldiğinizde kurulumu yapacağınız sunucu tipi için uygun bileşenleri yükleyiniz. Ben fiziksel sunucuda Hyper-V Cluster kuracağım için aşağıda Hyper-V Cluster için gerekli bileşenleri seçerek ilerliyorum. Fiziksel ortam için mevcut seçtiğiniz bileşenlere ek olarak “Server Core driver” bileşenini ekleyiniz.

Eğer Hyper-V sanal ortamında kullanmak için oluşturacaksanız mevcut seçtiğiniz paketlere “Virtual Machine Deployment” bileşenini ekleyiniz.

Eğer bir deployment yazılımı ile dağıtım yapacaksanız (VMWare, SCCM, SCVVM, MDT v.b) “Windows PowerShell Desired State Configuration (DSC)” bileşenini ekleyiniz

clip_image010

Eğer benim gibi Nano Server kurulumunu fiziksel sunucuya yapacaksanız kurulum yapılacak muhtemel sunucularınızın sürücülerinin inf uzantılı dosyalarını gelen ekran içinde tek tek seçerek imajın içine eklenmesini sağlayın.

clip_image012

Gelen ekranda bilgisayar ismini boş bırakıp default admin şifresini ve Time Zone ayarını yaparak ilerleyiniz.

clip_image014

Join Domain tabında eğer bilgisayar ismi belli bir makine için kurulum imajı oluşturacaksanız kurulum sırasında hemen domain’e alınmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu uygulamayı benim gibi SCCM, VMM ve MDT gibi deployment araçları için yapıyorsanız Domain adımını işaretlemeden ilerleyiniz.

clip_image016

Network tabında eğer özel bir sunucu için imaj oluşturuyorsanız statik ip adresi ataması yapabilirsiniz. Bu kısımda Nano Server’ın yönetimi için WinRM ve Remote PowerShell kutucuğunu işaretlemenizi öneririm.

clip_image018

Bu alana kadar olan süreç Basit ve Genel düzey kurulum yapılandırma ayarlarını kapsıyor. İsterseniz kurulum ekranını tamamlayıp imaj oluşturulmasına geçebilirsiniz.

Eğer imaja Windows Update paketi ve kurulum sonrası çalıştırılacak script dosyalarını ekleyecekseniz Advanced kısmına devam edebilirsiniz. Advanced ekranında bizi ilk karşılayan “Add Servicing Packages” tabı. Bu alanda cab uzantılı update paketlerinin yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz.

clip_image020

Kurulum sonrasında yapılmasını istediğiniz özel işlemler varsa “Emdeb files and commands” tabında imaja imaja yüklenip çalıştırılmasını sağlayabilirsiniz.

clip_image022

Nano Server sunucu üzerinden yönetilen bir işletim sistemi değildir. Bu nedenle olası bir problemde sunucuya bağlanılıp işlem yapmak gerekebilir. Bu nedenle eğer isterseniz “Remote Option” tabı altındaki EMS (Emergency Management Services” aktif edebilirsiniz.

clip_image024

Debugging bölümü daha çok ürün geliştiricileri için kernel debug verilerinin uzaktan izlenmesine imkan sağlamaktadır.

clip_image026

Yapılandırma işlemi başarıyla tamamlandı. Kısa süre içerisinde belirlediğiniz dosya adresinde belirlediğiniz dosya tipinde dağıtım imajınız oluşacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu