Blog

Motivasyonunuzu Kaybetmeden Evden Çalışmanın 8 Yolu

Herkese Selamlar! Son zamanlarda pandemi koşullarının hem ülkemizde hem yurtdışında ağırlaşması sebebi ile evden çalışmaya devam ediyoruz. Hatta bazı şirketler tamamen evden çalışma modeline bir diğer deyiş ile uzaktan çalışma yöntemine geçtiler. Şirketler açısından bakıldığında ofis giderleri düşünülecek olursa ve personelde işine sadıksa gayet makul bir çözüm olarak duruyor. İşin birde çalışan kısmı var tabi. Kimisi ofiste daha disiplinli, odaklamış ve verimli çalışacağını söylerken kimisi ise evden çalışmanın daha kısa sürede çok işler başarıldığını, yol, kıyafet, yemek gibi ofis içerisinde vakit kaybettiren bazı durumlardan kurtulduklarını dile getiriyorlar. Şahsen ben işe gitme taraftarıyım tabiki de sağlıklı koşullar sağlandığında. Durduk yere kimsenin sağlığını tehlikeye atmaya gerek yok şu an. Sosyal hayatımız ciddi anlamda düşüşte, yakın arkadaşlarımız ile çoğu zaman online olarak birbirimizi görüp, dertleşebiliyoruz. O da yüz yüze sohbetin yerini alamıyor ve bizi rahatlatamıyor elbette. Tüm bunlar etrafımızda olup biterken işimize nasıl odaklanır, evden çalışırken motivasyonumuzu nasıl yüksek tutarız sizinle 8 başlık altında ona bakacağız şimdi.

1. Dikkat Dağıtıcı Unsurları Ortadan Kaldırın

Sabah kalktınız, güzel bir kahvaltı, artık iş vakti ama her yerden bir ses geliyor ve düzenli olarak işinizin başından kalkıyorsunuz. Ofiste olsanız belkide 1 saat içerisinde yapacağınız iş 3 saatinize maal oluyor. Bunun için ilk olarak neler dikkatinizi dağıtıyorsa onları ortadan kaldırmalısınız. Eğer ki bu dikkat dağıtıcı gerçekten yapmanız gereken bir şey ise, çocuğunuz ile ilgilenmek evde bir sorundan dolayı ustanın gelmesi ya da ona benzer bir şey ise ilk önce o işleri ivedilikle çözüp ondan sonra bölmeden işinize başlayın. Tabi birde işin sosyal meday boyutu var. Gerçekten işinizi bölüyorsa telefonunuzu çalıştığınız odaya en uzak başka bir odaya koyun. Aralarda ve her bir parça işinizi tamamladığınızda telefonunuzu kontrol edin. Bu şekilde basit bir adım atarak işlerin bir parçada olsa hızlandığını siz de göreceksiniz.

2. Müzik ile Beraber Çalışın

Bilimsel olarak ispatlanmış bir şeydir müzik ile çalışmanın motivasyonun arttırdığı. Özellikle önceden başarılı olduğunuz bir işi yaparken dinlediğiniz şarkıyı dinlemek sizi daha çok motive etmektedir. Kulaklıkla dinliyorsanız anında çevresel sesleri elimine edeceksiniz demektir. Aynı zamanda da kafanızın içerisinde çalışmanızı etkileyen düşüncülerede bir nebze olsun zincir vuracaksınız anlamına gelir. Hatta bazı online müzik yayın kanallarında motivasyon arttıran ve odaklanmanızı kolay saglayabilecek olan listelerde var. Bakmanızı tavsiye ederim.

3. Sandviç Teoremini Uygulayın

İşinizi ne kadar sevsenizde zaman zaman can sıkıcı görevler illaki olacaktır. Bu genele back-end developer için css geliştirme, ya da bir front-end developer için sql üzerinde sorgu yazmak olabilir. Böyle bir duruma düşmüşseniz sandviç teoremini uygulamak ciddi anlamda işinize yarayacaktır. Sıraya sokun ve 2 eğlenerek yapabileceğiniz işinizin arasına bir tane yapmak istemediğiniz ama yapmak zorunda olduğunuz işi yerleştirin. Bu sayede aradan çıkmış olacak o iş ve bir taraftanda işleriniz akışına devem edecek.

4. Küçük, Gerçekleştirilebilir Hedefler Belirleyin

Uzaktan büyük bir resime bakmak ya da onun hayalini kurmak sizi ciddi anlamda motive eder. Büyük resime odaklanarak çalışmaya başlamak ciddi bir hatadır. Küçük ve gerçekleştirilebilir hedeflerden başlayarak büyük resmin izini kaybetmeden yavaş bir şekilde ilerlemek sizi her zaman tatmin edecek ve siz fark etmesenizde hedefinize daha hızlı ilerlemenize olanak tanıyacaktır.

5. Sık Sık Ara Verin

Yapılan bir araştırmaya göre insan beyni sürekli çalışmaya dayanabilecek türden bir organ değil. Sebebi ise şu sürekli çalışmak aslında bir nevi sürekli düşünmek demek ve insan bedeninde en fazla enerjiyi düşünürken harcıyoruz. Enerji elde etmek için ise iyi bir oksijen kaynağına ihtiyacımız var. Sık sık ara verip hava almak iyi bir çözüm olabilir.  Hatta bu tekniğe pomodor tekniğide denir. Tabi vermiş olduğunuz bu aralarda telefondan uzak durmanız sizin yararınızadır. Çünkü telefon içerisinde dikkatinizi dağıtacak ve vermiş olduğunuz aranın süresini uzatacak çok fazla uygulama vardır. 15 dakikalık bir aranın 60 dakikaya birden sıçramasını sağlayan en temek problemlerden biri de budur.

6. Kendinizi Ödüllendirin

Yukarıda yer alan maddeler arasında en çok ikna edici olanı budur diyebilirim bence. Bunu gerçekleştirirken zaman sınırlaması koymayı kesinlike unutmayın. Muhtemelen kendinize vereceğiniz hediyede vakit alacak çünkü. 1 saat içerisinde kodda yer alan hatayı çözersem favori animemden bir bölüm izleyeceğim ya da güzel bir akşam yemeği ısmarlayacağım gibi küçük şeyler sizi motive edebilir ya da kendinize artık tam olarak ne ödül vermek istiyorsanız o ödüle giden yolda gereken çabayı göstermenizi sağlayın.

7. Sabahları Kendinizi Zinde Hissedin

Ben tam olarak bir sabah insanıyım. Çok fazla uyumam ve neredeyse her gün erken kalkarım(evet hafta sonlarıda dahil bu sürece). Özellikle sabahları erken kalkıp spor yapmak günün geri kalanında zinde hissetmenize ciddi anlamda katkı sağlıyor. Günün ilk ışıklarında spor yapmak henüz kendinizi mental anlamda çok yormadan vücudunuza fazlasıyla oksijen almak demek. Bu da günün geri kalanında aslında sizi idare edecek kadar yeterli oluyor.

8. Gün Boyu Bir Planınız Olsun ve Ona Uyun!

En az bir gün önceden bir sonra ki günü planlayın ve ona göre harekete geçin. Gün içerisinde plan yapmak kesinlikle sizi yavaşlatacaktır ve hatta o günün yarısının çöpe gitmesini sebep olur. O yüzden bir sonra ki gün ne yapacağınızı bilerek ilerlemek size çok büyük katkı sağlayacaktır. Ne kadar bunalırsanız bunalın o plana sadık kalmaya çalışın. Adım adım görevlerinizi tamamladıkça bunalma katsayınız düşecek ve muhtemelen gün sonunda kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz. Günlük planınızı fiziksel bir yere yazarak ilerlemeye çalışın, ajanda ya da bir kağıt parçası fark etmez. Görevleri tamamladıkça tatminkarlık hissi sizi iyi hissettirecektir.

Bu yazılıkta bu kadar yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sonra ki yazılarda görüşmek üzere hoşça kalın.  

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.