Haberler

Microsoft, Nuance’ı Yaklaşık 16 Milyar Dolara Satın Alıyor

Microsoft, konuşma tanıma şirketi Nuance Communications’ı satın almak için ileri görüşme aşamasında.

Görüşmelerde bulunun bir kişinin pazar günü CNBCE’ye verdiği demece göre Microsoft, konuşma tanıma şirketi Nuance Communications’ı satın almak için ileri görüşmelerde bulunmakta. Verilen demeçte, işlemin Pazar günü kadar erken bir tarihte imzalanabileceğini ve Pazartesi günü en kısa sürede ilan edilebileceğini belirtildi.

Çıkan haberler, Microsoft’un son zamanlarda anlaşmalar yoluyla genişleme çabalarını göstermekte. Microsoft, geçen yıl video paylaşım uygulaması TikTok’un ABD’deki operasyonlarını satın almayı düşünmüştü. Ardından geçen ay ise, video oyunu üreticisi Zenimax’ın 7,5 milyar dolarlık satın alımını tamamladı.

Nuance, Microsoft’un işletmelere ve hükümetlere hizmet veren kısmıyla daha uyumlu olacaktır. Nuance, doktor ziyaretlerinde, müşteri hizmetleri aramalarında ve sesli mesajlarda konuşmayı tanımak ve yazıya dökmek için araçlar satarak sektörde kendine yer etmiş durumda. Ayrıca şirket, dördüncü çeyrekte yaklaşık 346 milyon $ gelir ve 7 milyon $ net gelir bildirdi ve geliri yıllık bazda %4 düştü. 1992 yılında kurulan Nuance, Eylül ayı itibarıyla 7.100 çalışanı bulunmakta.

Ek olarak demeci veren kişi, Microsoft’un ilk olarak Aralık ayında Nuance’a talebini ilettiğini ve Nuance için hisse başına yaklaşık 56 dolar ödemeye istekli olduğunu söyledi. Bu, Nuance’a yaklaşık 16 milyar dolarlık bir öz sermaye değeri sağlıyor.

Microsoft’un Nuance’ı satın alma planları Pazar günü erken saatlerde teknoloji basınında yer aldı. Microsoft, konu ile ilgili gelen yorum taleplerine henüz karşılık vermiş değil. Ek olarak bir Nuance temsilcisi de, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Anlaşma sağlanırsa, Nuance Microsoft’un en büyük ikinci satın alımı olacak

Ayrıca, 16 milyar dolarlık anlaşma tamamlanırsa, Nuance 2016’da LinkedIn’in 27 milyar dolarlık satın alımından sonra Microsoft’un en büyük ikinci satın alımı olacak.

Sonuç olarak Nuance’ı satın almak, Microsoft’un ses yazılımları üzerindeki yeteneklerini arttıracaktır. Bunun yanında Microsoft, uygulamaların konuşmayı yazılı kelimelere dönüştürmesini sağlamak için geliştiricilerin kullanabileceği araçlara zaten sahip ve konuşma tanımayı Bing arama motoru ve Teams iletişim uygulaması gibi kendi ürünlerine dahil ediyor.

Kaynak: cnbc.com

Diğer Haberler

Windows 10 1909 Sürümüne Verilen Destek Gelecek Ay Bitecek
Facebook, 2020’de Mark Zuckerberg’in Güvenliği İçin 23 Milyon Dolar Harcadı
FBI, AWS’ye Bombalı Saldırı Yapmayı Planlayan Kişiyi Tutukladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.