Haberler

Windows 10 1909 Sürümüne Verilen Destek Gelecek Ay Bitecek

Microsoft, kullanıcılara Windows 10 1909 ‘un (Kasım 2019 Güncellemesi olarak da bilinir) önümüzdeki ay, Mayıs 2021’de hizmet sonuna ulaşacağını hatırlattı.

Şirket, destek sonuna ulaşan ürünler için yeni keşfedilen sorunlar ve güvenlik açıkları için teknik destek, hata ve güvenlik düzeltmeleri sağlamayı durduruyor.

Halen hizmet sonu yazılımı kullanan müşterilere, sistemlerini saldırılara karşı güvende ve hatasız tutmak için en kısa sürede en yeni şirket içi veya bulut sürümlerine yükseltmeleri önerildi.

Microsoft durumu, “Bilgisayarınız normal şekilde çalışmaya devam edecek, ancak yeni güvenlik güncellemelerini veya diğer kalite güncellemelerini almayacağınız için güvenlik risklerine ve virüslere karşı daha savunmasız hale gelebilir” diye açıklıyor.

“Microsoft, cihazınızda en son güncellemelerin yüklü olduğundan emin olmak için ücretsiz destek sunmakta ve diğer teknik destek sorunlarına yardımcı olmadan önce de cihazınızın güncel olması gerekiyor.”

Mayıs’ta desteğin sona ereceği Windows 10 sürümleri

Şirket, bu hafta başlarında yayınlanan bir destek raporunda bu son destek tarihinin tüm Windows 10 1903 sürümleri için geçerli olduğunu söylüyor.

Önümüzdeki ay, 11 Mayıs 2021’de hizmet sonuna ulaşacak olan tüm Windows 10 sürümleri şu şekilde:

  • Windows 10, sürüm 1909: Home, Pro, Pro for Workstations ve Pro Education; ve Windows Server, sürüm 1909, tüm sürümler.
  • Windows 10, sürüm 1809: LTSC sürümleri hariç tüm sürümler
  • Windows 10, sürüm 1803 ve Windows Server, sürüm 1803: tüm sürümler

Windows 10 1909’un Eğitim ve Kurumsal sürümleri, önümüzdeki yıl, 11 Mayıs 2022’e kadar destek almaya devam edecek.

Windows 10’un desteklenen sürümleri için hizmet sonu tarihleri hakkında daha fazla bilgi, Windows 10 Hizmetiyle İlgili Sık Sorulan Sorular, Windows Yaşam Döngüsü SSS’si ve Microsoft’un Yaşam Döngüsü İlkesi arama aracı yardımıyla edinilebilir.

Teknoloji devi, desteği sona eren veya 2021’de kullanımdan kaldırılacak tüm ürünlerin bir listesini de kullanıcılara sunmuş durumda.

Windows 10 2004 kullanıma sunuldu

Microsoft, Şubat ayında Windows 10, 2004 sürümünün artık dağıtımda olduğunu ve Windows Update aracılığıyla herkesin kullanımına sunulduğunu duyurdu.

Windows Update aracılığıyla Windows 10 2004 güncellemesine yükseltme yapamıyorsanız, Windows 10 Health Dashboard‘da bilinen donanım bloklarını kontrol etmelisiniz.

Windows 10 1909

Bilgisayarınız bu güncelleme yüklerken sorun çıkarsa, Microsoft ve Synaptics sorunu çözene kadar ‘Şimdi güncelle’ düğmesini veya Medya Oluşturma Aracını kullanarak manuel olarak güncelleme yapmaya çalışmamanız önerilir.

Microsoft artık sınırlı sayıda müşterinin (Windows 10 1903 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlarda) en son yayınlanan sürüm olan Windows 10 20H2’ye yükseltmesine izin veriyor.

Şirket, “güvenilir bir indirme deneyimi sağlamak için önümüzdeki haftalarda kullanılabilirliği yavaşça arttırdığını” söylüyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Facebook, 2020’de Mark Zuckerberg’in Güvenliği İçin 23 Milyon Dolar Harcadı
1,3 Milyon Clubhouse Kullanıcı Verisi Sızdırıldı!
FBI, AWS’ye Bombalı Saldırı Yapmayı Planlayan Kişiyi Tutukladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.