Haberler

Alibaba Rekor Cezayı Kabul Etti ve Değişme Sözü Verdi

Çinli teknoloji devi Alibaba Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin tekel karşıtı düzenleyicisi tarafından uygulanan rekor cezayı kabul ettiğini söyledi.

Düzenleyiciler Alibaba ‘ya, soruşturmanın sonucunda pazar konumunu yıllarca kötüye kullandığını belirledikten sonra 2.8 milyar dolarlık para cezası verdi.

Para cezası, şirketin 2019 yurt içi gelirinin yaklaşık %4’üne denk geliyor.

Alibaba Group’un başkan yardımcısı Joe Tsai, Alibaba gibi platformların önemi arttıkça düzenleyicilerin onlara ola ilgisinin arttığını belirtti.

Tsai, Pazartesi günü yatırımcılara yaptığı açıklamada, “Konuyu geride bıraktığımız için mutluyuz, ancak eğilim şu ki, düzenleyiciler haksız rekabet içinde olabileceğiniz bazı alanlara bakmaya istekli olacaklar.” dedi.

Şirket, Çinli düzenleyiciler tarafından yapılan başka tekel karşıtı soruşturmalardan haberdar olmadığını, ancak Alibaba ve rakiplerinin birleşme ve devralmalar nedeniyle Çin’de inceleme altında kalacağının sinyalini verdi.

Düzenleyiciler için ana sorun, Alibaba’nın tüccarların rakip platformlarda iş yapmasını veya promosyonlar düzenlemesini kısıtlamasıydı.

Şirket, e-ticaret platformlarında tüccarların karşılaştığı giriş engellerini ve iş maliyetlerini düşürmek için önlemler getireceğini söyledi.

Tsai, “Bu ceza kararıyla, tekel karşıtı yasa kapsamındaki bazı belirli konularda iyi bir rehberlik aldık,” dedi.

Grup, düzenleyiciler tarafından empoze edilen münhasırlık düzenlemelerinin değiştirilmesinin işleri üzerinde önemli bir etkisi olmasını beklemiyor.

Alibaba’nın bugün yatırımcı çağrısında verdiği mesaj şuydu: düzenleyicilerin dikkatini çeken en büyük ve ilk Çinli teknoloji şirketi olabiliriz – ama kesinlikle son değiliz.

Alibaba yöneticileri, yatırımcılara düzenleyicilerle anlaşarak çalıştıkları konusunda güvence vermeye çalıştı. İşletmelerin platformlarında satış yapmalarını daha ucuz hale getirecekler ve onları platformlar arasında seçim yapmaya ve seçim yapmaya zorlamayacaklar.

Alibaba, şimdiye kadar düzenleyicilerle yapılan görüşmelerin dostane olduğunu ve firmanın cezayı kabul ettiğine dair beyanının belirgin bir şekilde pişmanlığı ortaya koyduğunu söylüyor.

Ceza, kurucu ortağı Jack Ma’nın düzenleyicileri inovasyonu engellediklerini öne sürerek eleştirmesinin ardından geçen Ekim ayında başlayan ve şirketi hedef alan olaylar zincirinin en sonuncusu oldu.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Microsoft, Nuance’ı Yaklaşık 16 Milyar Dolara Satın Alıyor
Linux, Apple M1 İşlemcili Bilgisayarlarda Çalışabilecek
Windows 10 1909 Sürümüne Verilen Destek Gelecek Ay Bitecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.