Haberler

Linux, Apple M1 İşlemcili Bilgisayarlarda Çalışabilecek

Apple’ın en yeni M1 çipli dizüstü ve masaüstü serileri, Intel çiplerini geride bırakan hızlarıyla adından laf ettirmeyi başardı. Birçok macOS kullanıcısı gözde uygulamalarının M1’e uyarlanmasını beklerken diğerleri Linux desteğinin gelmesini bekledi.

Linux’un 5.13 kernelinin kullanıma açılmasıyla birlikte M1 çiplerin Linux’la kullanılabilir olması bekleniyor. Yazılımcıların bu alandaki sıkı çalışmaları tüm hızıyla devam etmekte.

Bir terslik olmazsa Linux’un Apple M1 cihazlara haziran ayı civarlarında gelmesi bekleniyor.

Apple M1 Linux uyarlaması ilk başta SimpleFB bazlı bir çerçeve arabellek de olacak, ancak çalışır bir 3D video ivme desteği sağlanması biraz zor olabilir.

UART, kesme, SMP ve DeviceTree gibi temel fonksiyonları sağlayan özelliklere sahip olacak.

Bu yılın başlarından beri Mac Mini, MacBook Pro ve MacBook Mini modellerinin çalışması için gereken temel sürücüler için birkaç Apple M1 Linux kernel yaması yapıldı. Bu kadar çalışma, desteğin haziran ayında çıkması için gayet yeterli gibi duruyor.

Kaynak: hitechglitz.com

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Windows 10 1909 Sürümüne Verilen Destek Gelecek Ay Bitecek

Facebook, 2020’de Mark Zuckerberg’in Güvenliği İçin 23 Milyon Dolar Harcadı

1,3 Milyon Clubhouse Kullanıcı Verisi Sızdırıldı!

Cengiz YILMAZ

Bilişim sektörüne 2015 yılında Turizm sektörü ile başladım. Çalıştığım şirketlerde alt yapı kurulumu, yönetimi ve bakım işleri yürütmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.