Haberler

Facebook, 2020’de Mark Zuckerberg’in Güvenliği İçin 23 Milyon Dolar Harcadı

“Şirketimizle ilgili olumsuz düşünceler genellikle Bay Zuckerberg’e aktarılıyor”

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan yeni bir dosya, Facebook ‘un geçen yıl CEO Mark Zuckerberg’in güvenliğine 23 milyon dolardan fazla para harcadığını gösteriyor. Cuma günü sunulan bir vekaletnameye göre, Facebook’un yıllık şirket güvenliği incelemelerinde “Bay Zuckerberg’e yönelik kimi tehditler belirlendi”.

Raporda, Facebook CEO’sunun rolü hakkında “O Facebook ile eş anlamlı bir kişilik ve sonuç olarak, şirketimizle ilgili olumsuz duygular doğrudan Bay Zuckerberg ile ilişkilendiriliyor ve genellikle Bay Zuckerberg’e aktarılıyor” ifadesi yer aldı.

Şirketin güvenlik programlarını yıllık olarak gözden geçirmesi, Zuckerberg ve ailesini korumanın maliyetlerinin temel olarak COVID-19 seyahat protokolleri, 2020 ABD seçim sezonunda artan güvenlik kapsamı, güvenlik personeli için artan maliyetler “ve artan güvenlik riskinin olduğu diğer dönemler” nedeniyle 2020’de arttığını gösterdi.

Vekalet beyanının “diğer tüm tazminler” bölümü, Facebook’un Zuckerberg’in konutlarında kişisel güvenlik ve ailesi ile seyahat etmek için 23 milyon dolar harcadığını gösteriyor. CEO, ayrıca güvenlik personeli ve diğer güvenlik masrafları için ek 10 milyon dolar aldı. Temel güvenliğin maliyeti, önceki yıl 10.4 milyon dolara kıyasla geçen yıl 13.4 milyon dolara çıktı.

Tazminat, atama ve yönetişim komitesi bu maliyetlerin, Zuckerberg’in yıllık maaş olarak yalnızca 1 ABD doları talep ettiği ve herhangi bir ikramiye ödemesi, öz sermaye ödülü veya başka bir ödeme almadığı gerçeğine dayanarak, tehdit ortamına uygun ve gerekli olduğunu belirtti.

Yöneticilere sağlanan güvenlik önlemleri de arttırılıyor

Yine Cuma günü yayınlanan vekaletnamede Facebook, 26 Mayıs hissedarlar toplantısında zaman zaman çalışan olmayan yöneticilere “yönetim kurulundaki hizmetlerinin bir sonucu olarak” kişisel güvenlik sağlamak için bir teklif sunacağını söyledi.

Facebook, vekaletnameye göre “Şirketimiz ve direktörlerimizin karşı karşıya olduğu yüksek düzeydeki incelemelerin yanı sıra, 2020 ABD seçimleri ve 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na yapılan saldırının ardından dinamik ve yüklü atmosfer ışığında” Ocak ve Şubat aylarında çalışan olmayan bazı yöneticiler için kişisel güvenlik hizmetlerini onayladı.

Tech Transparency Project’in Ocak ayı raporunda, Kongre Binası saldırısındaki bazı aşırılık yanlısı isyancıların 6 Ocak ayaklanmasını planlamak ve koordine etmek için aylarca Facebook’taki özel grupları kullandığı ortaya çıkmıştı. Facebook COO’su Sheryl Sandberg konu ile alakalı “etkinlikler büyük ölçüde nefreti durdurma yeteneğimiz olmayan, standartlarımıza ve şeffaflığımıza sahip olmayan platformlarda düzenlendi” açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

FBI, AWS’ye Bombalı Saldırı Yapmayı Planlayan Kişiyi Tutukladı
Amazon, Türkiye’deki faaliyetlerini genişletiyor
Neuralink, Bu Maymunun Zihniyle “Pong” Oynadığını Söylüyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu