Blog

Microsoft Intune’da Katalog İlkesi Oluşturma

Intune’da Katalog İlkesi Nedir?

Intune’da Katalog, yapılandirabileceğiniz tüm ayarlarları tek bir yerde listelemek için kullanılmaktadır. Intune’da bu özellik ile, ilke oluşturma sürecini basitleştirebilirsiniz ve buraya sürekli daha fazla yapılandırma eklenmektedir.

Örnek: BitLocker ayarlarıyla yapılandırılmış bir ilke oluşturmak isterseniz, katalog kullanabilirsiniz.

Makale İçeriği:

Intune’da Katalog İlkesi Nedir?

Intune’da Katalog İlkesi Oluşturma Adımları

Intune’da Profil Yapılandırmaları İçin Temel Bilgiler

Cihaz Kapsamları ve Kullanıcı Kapsamları İçin Karşılaştırma

Settings Catalog ve Templates İçin Kısa Bilgiler

Intune’da Profil Yapılandırmaları İçin Temel Bilgiler

  • iOS/iPadOS: Doğrudan Apple Profiline Özel Veri Anahtarlarından oluşturulan aygıt ayarlarını içermektedir. Sürekli olarak daha fazla ayar ve anahtar eklenmektedir. Apple’ın bildirime dayalı aygıt yönetimi (DDM), ayarlar kataloğunda yerleşik olarak bulunur. Kullanıcı Kaydı kullanılarak kaydedilen iOS 15+ cihazlarda ayarlar kataloğundaki ayarları yapılandırdığınızda, otomatik olarak DDM kullanabiliyorsunuz. DDM herhangi bir nedenle çalışmazsa bu aygıtlar Apple’ın standart MDM protokolünü kullanır. Diğer tüm iOS/ıpados aygıtları Apple’ın standart MDM protokolünü kullanmaya devam eder.
  • macOS Doğrudan Apple Profiline Özel Veri Anahtarlarından oluşturulan aygıt ayarlarını içerir. Sürekli olarak daha fazla ayar ve anahtar eklenmektedir.
  • Windows 10/11: Daha önce kullanılamayan ayarlar da dahil olmak üzere binlerce ayar vardır. Bu ayarlar doğrudan Windows yapılandırma hizmeti sağlayıcılarından (CSP) oluşturulur. Ayrıca Yönetim Şablonları’nı yapılandırabilir ve daha fazla Yönetim Şablonu ayarına sahip olabilirsiniz. Windows, MDM sağlayıcılarına daha fazla ayar ekledikçe veya kullanıma sundukça, bu ayarlar yapılandırmanız için Microsoft Intune’a daha hızlı eklenir.

Intune’da Katalog İlkesi Oluşturma Adımları

Microsoft EndPoint Manager Portalında oturum açıyoruz.

https://endpoint.microsoft.com

Portal içerisinde bulunan Sol menüden Devices – Configuration Polices – Create Profile adımlarını takip ediyoruz.

Create profile bölümünde Platfrom ve Type belirlememiz gerekiyor. Benim ilk Platformum Windows ve sonrası sürümleri için olacak. Type ise Settings Catalog olarak ilerleyeceğim

Platform ve Type oluşturduktan sonra, diğer profil bilgilerini girmemiz gerekiyor. Oluşturulan profil için bir isim ve isteğe bağlı açıklama girebilirsiniz.

ikinci adımda ise Configuration Settings bölümü ile devam ediyoruz. Add Settings bölümünde farklı kategoriler ile sınıflandırılmış ayarlar listesini bulunmaktadır. Burda her kategori altında seçmiş olduğunuz sınıf için değişiklik yapabiliyorsunuz.

Add Filter bölümü ile ayarlar içerisinde filtreleme ve arama yapabilirsiniz.

Örnek: Power ayarlarında değişiklik yapmak istiyorsunuz, kullanıcılar kullanmış oldukları bilgisayar için kapak kapama işlemini yaptığında uyku moduna geçmesini istiyorsunuz. Bu işlem için Kategorilerden Power seçiyoruz ve “Select Lid Close Action Plugged In” adımını işaretliyoruz.

3. adımda ise bizi Scope Tags bölümü karşılamaktadır, oluşturumuş olduğunuz profiller için Etiket belirtlebilirsiniz, belirtmiş olduğunuz scope tags’lara göre filtreleme yapabilirsiniz.

4.adımda Assignments bölümü karşılıyor bizi. Profilin hangi gruplara veya kullanıcı bazlımı yoksa cihaz bazlı mı dağıtılacağını belirteceğimiz bölümdür. BU adımda ben all devices diyerek tüm cihazlarımda bu politakanın uygulanmasını belirtiyorum.

Son adımda ise yapmış olduğumuz tüm yapılandırmaları önizleme yapabiliyoruz, son kontrolden sonra Create butonu ile profilimi oluşturumuş olduk.

Cihaz Kapsamları ve Kullanıcı Kapsamları İçin Karşılaştırma

Cihaz ve kullanıcı grupları, ilkelerinizi atadığınızda kullanılmaktadır.

Intune’dan ilke dağıtırken, herhangi bir hedef grup türüne kullanıcı kapsamı veya cihaz kapsamı atayabilirsiniz. İlkenin kullanıcı başına davranışı, ayarın kapsamına bağlıdır:

  • Kullanıcı kapsamlı ilke .HKEY_CURRENT_USER (HKCU)
  • Cihaz kapsamlı ilke .HKEY_LOCAL_MACHINE (HKLM)

Aşağıdaki liste, kapsam, atama gibi uygualamların kısa bir analizini içermektedir.

  • Bir cihaza cihaz ilkesi atanmışsa bu cihazdaki tüm kullanıcılara bu ayar uygulanmaktadır.
  • Bir kullanıcıya cihaz ilkesi atanırsa, bu kullanıcı oturum açtıktan ve Intune eşitlemesi gerçekleştikten sonra cihaz kapsamı ayarları cihazdaki tüm kullanıcılara uygulanır.
  • Bir cihaza kullanıcı kapsamı ilkesi atanmışsa bu cihazdaki tüm kullanıcılara bu ayar uygulanır.
  • Bir kullanıcıya kullanıcı kapsamlı ilke atanırsa, yalnızca o kullanıcıya bu ayar uygulanır.
  • Kullanıcı kapsamında ve aygıt kapsamında kullanılabilen bazı ayarlar vardır. Bu ayarlardan biri hem kullanıcıya hem de aygıt kapsamına atanmışsa, kullanıcı kapsamı aygıt kapsamına göre öncelikli olur.

Settings Catalog ve Templates İçin Kısa Bilgiler

Templates: Kısıtlamalar bilgilendirmeler gibi mantıksal bir ayar grubu olarak tanımlanmaktadır.

Settings Catalog: Intune’da kullanılan tüm ayarları içermektedir. Yapılandırmalar içerisinde bir arama yapmak istiyorsanız Settings Catalog bölümünü kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu