Haberler

Microsoft Gartner 2019 Endpoint Protection Platformunda Liderliğe Yükseldi

Bizim gibi özellikle Microsoft’ un güvenlik alanında yaptığı çalışmaları yakından takip edenler için beklenen bir haber yayınlandı;

https://www.microsoft.com/security/blog/2019/08/23/gartner-names-microsoft-a-leader-in-2019-endpoint-protection-platforms-magic-quadrant/

Özellikle güvenlik sektörü çalışanlarından bazı geri bildirimler aldım, aslında beklediğim geri bildirimler bunlar malum güvenlik sektörü çalışanları ne yazık ki Microsoft’ un güvenlik ürünlerine karşı biraz mesafeli. Bunun da belki bir nedeni geçmişte yaşanan bazı başarısız ürün ve servisler, ama artık işler değişti.

Microsoft, Azure ve Office 365 gibi yaygın bulut hizmetleri sayesinde güvenlik alanında her geçen gün çok daha etkili ürün ve hizmetler sunmaya başladı. Özellikle bundan önce forefront ürün ailesi ile yaşanan başarısızlık sonrasında bir nevi Microsoft’ un dönüşü muhteşem oldu diyebiliriz. Tabiki buradaki en önemli etkenlerin başında “veri” yer alıyor. Günün sonunda güvenlik söz konusu olduğunda saldıranlar hep bir adım öndedir. Güvenlik firmaları ise özellikle yaygınlaşmak için çok ciddi bir rekabet içerisindedirler. Çünkü bir üreticinin ne kadar çok istemci tarafında bilgisi olur ise Dünya üzerindeki saldırılar hakkında o kadar çok bilgisi olur. Yine son dönemde çok kullanılan AI, ML gibi teknolojiler de büyük veriler ile daha kesin sonuçlar verebilmektir.

Her zaman söylediğim gibi Gartner bizim için referans’ tan öteye geçmez. Yani buradaki en iyi firewall’ u, anti virüs yazılımını, yedekleme yazılımını alalım noktasında hiç bir zaman olmadım. Ancak özellikle her değerlendirmenin kriterleri benim için çok kıymetli olmuştur. Yani Endpoint Protection platformları arasında bildiğimiz rakipler ile eşit kriterlerde değerlendirilip bu seviyeye ulaşması çok değerli.

Burada bu konuda çok ciddi emek harcamış birisi olarak Microsoft’ a ciddi bir geri bildirim yapmak istiyorum. Evet ürünleri gerçekten güzel ki bu yeri almasındaki en önemli ürün WDATP’ dir.

https://www.cozumpark.com/windows-defender-advanced-threat-protection-wdatp/

https://www.cozumpark.com/windows-defender-advanced-threat-protection-wdatp-kullanimi/

http://tv.cozumpark.com/video/849/Windows-Defender-Advanced-Threat-Protection-WDATP

Ürün hakkında pek çok bilgiye ÇözümPark Bilişim Portalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sorun ise fiyatlarında, yani ürün çok başarılı evet ancak cybereason ve carbon black ürünlerini bile aynı anda aldığınız zaman yarı fiyatına geliyor.

Umarım Microsoft bu başarısını fiyatlardaki revizyon ile taçlandırır.

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.