Haberler

Microsoft Flight Simulator 2020’de Gökdelen Keşfedildi

Microsoft Flight Simulator'de AI kazası
Microsoft Flight Simulator’de AI kazası

10 DVD ile piyasaya sürülen Microsoft Flight Simulator 2020’de kullanıcılar Melbourne şehrinde uzaya yükselen bir gökdelen keşfettiler.

Microsoft Flight Simulator, Microsoft’un sevilen simülatör oyunu geçtiğimiz ay yaptığımız haberle Ağustos 18’de yayınlayacağını duyurmuştuk.

Merakla beklenen oyun, şimdilik oyuncuları için memnun edici gözüktüğünü söyleyebiliriz. Haberimize geçecek olursak; oyunda Avustralya’nın Melbourne şehrinde uçarken neredeyse uzaya merdiven gibi uzanan 212 katlı bir gökdelen farkedildi.

AI ve Microsoft Flight Simulator
Melbourne’de 212 katlı bir bina

Gözden kaçan bu garip görüntü hata yapay zekadan kaynaklandığı ortaya çıktı. Oyun geliştiricisi Asobo Studio, herkesin katkıda bulunduğu ücretsiz bir dünya haritası olan OpenStreetMap’ten veri aldıklarını paylaştı. Bir Twitter kullanıcısının paylaştığı bilgiye göre yaklaşık bir yıl önce “nathanwright120” adlı kullanıcının bir yazım hatası sonucu ortaya çıktığını, kullanıcı 2 yerine 212 yazması sebebiyle yapay zekanın binayı 212 katlı tasarladığını paylaştı.

https://twitter.com/liamosaur/status/1296305262144364544

Başka bir kullanıcı yazım hatasını düzeltmiş olsa da oyun bu haliyle geliştirildiği için böyle bir ilginç görüntü ortaya çıkmış oldu. Eğer sizde oyuna sahipseniz, Essendon Havalimanı’ndan kalkıp kuzey doğuya uçarak yükselen Melbourne dikilitaşını sizde ziyaret edebilirsiniz.


Simülator, dünyayı uydu görüntülerinden AI sayesinde haritalandırıyor. Bu sayede tüm dünyayı gerçek görüntüler ile keşfetme olanağı sağlıyor. Uydu görüntüleriyle beraber kullanıcı verilerinin işlenmesi bu gibi hataların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. BBC teknoloji editörü olan David Molloy’in de su altında bulunan köprülerin ve buna benzer keşifleri olduğunu videosunda görülüyor.

Kaynak

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu