Anasayfa » Microsoft Azure, Azure Stack ve Azure Stack HCI Nedir?

Makaleyi Paylaş

Blog

Microsoft Azure, Azure Stack ve Azure Stack HCI Nedir?

Aslında hepsi için ayrı ayrı paylaşımlarım oldu, ancak hepsini bir yerde toparlamak istedim. Öncelikle en çok bilinen Azure ile başlayalım. Microsoft Azure Public bir Cloud hizmetidir. Nerede ise hepimiz biliyoruz sanki? Azure Stack ise basit anlamda Microsoft’ un kendi veri merkezlerinde sunduğu Azure servislerinin pek çoğunu kendi veri merkezimizde çalıştırmamızı sağlayan yani kendi donanımlarımızın üzerinde çalışan mini bir azure servisi gibi özetlenebilir. Sunucular bize ait, veri merkezi bize ait veya kiraladığımız bir lokasyon, sunucuların üzerindeki işlerim sistemi yani Azure alt yapısı ise Microsoft’ a ait. Microsoft’ un tabiri ile bulut hizmetlerini yerleşik sistemler üzerinde yönetmek diyebiliriz.

Azure Stack Nedir konulu yazımı inceleyebilirsiniz;

Microsoft Azure Stack Nedir?

Azure Stack HCI ise aslında yeniden isimlendirme veya mevcut Microsoft teknolojilerinin birlikte kullanılması ile oluşturulan alt yapıya verilen isimdir.

Aslında yukarıdaki resim pek çok şeyi özetliyor.

Sponsor

Azure Stack alt yapısında olduğu gibi yine Microsoft tarafından onaylanmış donanımların üzerine Windows Server 2019 temelli yüksek erişilebilir ve en yeni nesil teknolojilerin (Storage Spaces Direct ve SDN gibi) kullanıldığı sistemlere Azure Stack HCI denmektedir.

Azure Stack için kullanılan teknolojiler aşağıdaki gibidir;

  • Hardware from an OEM partner
  • Windows Server 2019 Datacenter edition
  • Windows Admin Center
  • Azure services (optional)

Temel olarak satın alacağınız donanımlar, Server 2019 işletim sistemi ve Windows Admin Center’ dan oluşmaktadır. Azure kullanmanız şart olmayıp sistemi özellikle bulut temelli yedeklemek veya Azure Site Recovery (DRaaS) gibi felaket senaryoları için kullanabilirsiniz. Burada tabiki şirketlerin iş ihtiyaçlarına göre aslında Azure File Sync, Azure Monitor, Azure Update Manager, Cloud Witness gibi pek çok bulutun katma değerli hizmetlerini VPN ile mevcut HCI alt yapınıza kazandırabilirsiniz.

Azure Stack HCI içinde aşağıdaki yazımı inceleyebilirsiniz;

https://www.hakanuzuner.com/azure-stack-hci-nedir

Umarım faydalı bir yazı olmuştur, bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Makaleyi Paylaş

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım.

Cevap bırakın